Slovenský spisovateľ, Bratislava 2003, preložila Eva Palkovičová
Hrdinovia románu tohto uruguajského básnika a prozaika, ktorí sa živia lovom zveri, s mačetou v ruke klčujú nepreniknuteľné húštiny či pracujú na plantážach. Potomkovia Európanov, Indiáni, černosi, dobrodruhovia a skrachované existencie nemusia zápasiť o holú existenciu len s človekom. Ich najťažším protihráčom je nepokoriteľný panenský prales, no napriek tomu jeho krutému čaru odolá málokto.
Karel Čapek: O demokracii, novinách a českých poměrech Academia, Praha 2003
Karel Čapek nebol len svetoznámy spisovateľ, ale aj vynikajúci novinár. Výber z jeho článkov s politickou a spoločenskou tematikou prináša nielen stretnutie s menej známymi ukážkami Čapkovho novinárskeho umenia, ale predovšetkým s problémami, s ktorými sa Československo stretávalo v medzivojnovom období. Možno nás prekvapí fakt, že mnoho z toho, čo považujeme za dôsledky komunistickej éry, bolo príznačné aj pre politický či kultúrny život už v čase prvej republiky. Tieto state, ktoré majú všetky znaky Čapkovho rukopisu: vtip, čítavosť, ľahkosť, schopnosť zrozumiteľne vyjadriť to, čo mnohým zostalo skryté, sú teda aj podnetným prínosom k nášmu spoločnému sebapoznaniu.
Ivan Kadlečík: Lístoky Koloman Kertész Bagala L.C.A. Publishers Group, Bratislava 2003
„Neprítomnosť je len jedna z mnohých foriem a spôsobov prítomnosti, tak ako ničota: jedna z nekonečných možností bytia. Prázdny pohár piva položený na písacom stroji, ktorý klepoce, kým spím a sníva sa mi, že potme padá sneh na tvoje vlasy. Pravdivý príbeh môže byť aj ten, čo sa nikdy nestal,“ píše autor v Lístokoch, ktoré sa už dočkali druhého vydania. Hold jeho písaniu vzdáva v doslove jeho priateľ a spolupútnik Pavel Hrúz: „Aj Kadlečíkove knihy chcel ktosi zapáliť do zniku, je to však márna snaha, sú žiaruvzdorné. Vzdorné ako autor sám. Opatrujem ich a čítam, zoznamovanie sa nikdy nekončí.“
Ročenka architektúry 2002 Archpress, Bratislava 2003
Ročenka architektúry 2002 je v poradí už šiestou ročenkou, ktorá vychádza ako samostatná knižná príloha časopisu Arch o architektúre a inej kultúre. „Cieľom ročenky je zavŕšiť permanentné mapovanie našej architektonickej scény a poukázať aj na architektonické diela, ktoré sme v Arch nepublikovali,“ píše v úvodníku riaditeľ vydavateľstva Archpress Martin Mašek. Stačí dodať, že takmer 90 strán je zrozumiteľným a výpravným sprievodcom všetkého podstatného, čo sa na poli slovenskej architektúry za posledný rok realizovalo.
Kathryn Marsdenová: Velká kniha o dělené stravě Columbus, Praha 2003, preložila Lucie Ryšavá
Tento nový, praktický sprievodca najúspešnejším stravovacím programom všetkých čias, ako sa dočítame z obálky, napísala autorka, ktorej ďalších dvanásť kníh o chudnutí bolo preložených do desiatich svetových jazykov. Verí, že zmysel pre humor je základným predpokladom zdravia. Marsdenová je vynikajúcou poradkyňou v oblasti delenej stravy a tých, ktorí podľa jej návodu schudli, by určite už dávno nedokázala zrátať.
Conan Doyle: Sherlock Holmes. Záhadné zmiznutie Mladé letá, Bratislava 2003, preložil Alojz Keníž
Sherlock Holmes sa znovu ocitá vo víre riešenia záhadných a spletitých príbehov. Ako vždy, s doktorom Watsonom po boku, ale hlavne svojím bystrým úsudkom a deduktívnymi schopnosťami sa púšťa do boja so zločinom. V tejto knihe čaká čitateľov deväť príbehov. (ba, pet)