Spisovatelia o prvej vojne 21. storočia

Niekoľko dní po desivom jedenástom septembri sa tlačené médiá v Amerike i Európe začínajú zaujímať o názor spisovateľov a intelektuálov.




„To, čo sa teraz stalo, nemá nijaký precedens,“ napísal pre časopis Time Paul Auster, päťdesiatdvaročný americký prozaik, autor Newyorskej trilógie, ktorá vyšla i v češtine. „Následky budú iste hrozné. Ešte viac mŕtvych, ešte viac bolesti. Až teraz sa začalo dvadsiate prvé storočie.“

Sontagová: Sprisahanie hlasov

V denníku The New York Times a následne aj v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vyšiel veľký článok už takmer sedemdesiatročnej americkej spisovateľky Susan Sontagovej – jej knihy, ale najmä eseje Aids a jeho metafory či najnovší román V Amerike vychádzajú v mnohých prekladoch vrátane češtiny a jeden z jej románov Obdivovateľ sopky vyšiel aj v slovenčine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Nepomer medzi udalosťami a spôsobom, ako sa prijímajú a spracúvajú,“ píše Sontagová vo FAZ, „a na druhej strane hlúpa bohorovnosť prakticky všetkých politikov a televíznych komentátorov, je alarmujúca a deprimujúca.“ Podľa Sontagovej všetky hlasy akoby sa sprisahali a spoločne pracovali na „ešte väčšom ohlúpnutí verejnosti“. Odkiaľ sa berie istota, že to bol útok na „civilizáciu“, „slobodu“ alebo „slobodný svet“, pýta sa. A žiada dôkladne preskúmať „kolosálne zlyhanie amerických tajných služieb, budúcnosť americkej politiky, zvlášť na Blízkom východe, a rozumných obranných programov“.

„Máme prezidenta, ktorý ako robot stále opakuje, že Amerika stojí so vztýčenou hlavou.“ Susan Sontagová je už dávno známa veľmi ostrým postojom k Amerike, jej politikom a zvlášť jej vplyvu na svet. V denníku SME ste sa o nej mohli naposledy dočítať v súvislosti s jej vášnivou polemikou o zasahovaní Ameriky do konfliktu na Balkáne s Wiliamom Styronom na literárnom festivale v Prahe v roku 2000.

SkryťVypnúť reklamu

Konrad: Prastará hlúposť

Nemeckí umelci diskutovali o globálnom terore a paušálnom odsúdení islamu s nemeckými politikmi v Berlínskej Akadémii umení. „Rozlišovanie medzi ,civilizáciou‘ a ,barbarmi‘ je prastará hlúposť,“ povedal Gyorgy Konrad, slávny maďarský spisovateľ a prezident Berlínskej akadémie umení. Obhajoval aj cestu „medzinárodnej policajnej spolupráce“ namiesto protiúderu.

V súčasnej strednej Európe je najznámejšou knihou o teroristickom útoku román rakúskeho spisovateľa Josepha Haslingera Opernball. Na každoročnom Opernom bále je vo viedenskej opere zhromaždené všetko, čo je vo Viedni a okolitom svete mocné, bohaté a vplyvné. V románe sa teroristi pokúsia otráviť celý Operný bál jedovatým plynom.

V rozhovore pre nemecký denník Die Welt Joseph Haslinger povedal, že v románe chcel zachytiť tri faktory: „Teror takýchto rozmerov vždy potrebuje politické zastrešenie, ktoré mu dá smer, potrebuje náboženstvo, aby samovražední atentátnici mohli vystupovať ako martýri. A ešte si vyžaduje cynický zmysel pre realitu, aby dokázal krvavú šou presne nainscenovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Oz: Veľkým Satanom je fanatizmus a nenávisť

„Neodsudzujte každého moslima!“ hovorí v nemeckom Frankfurter Allgemeiner Zeitung svetoznámy izraelský autor, šesťdesiatdvaročný Amos Oz.

Slovenskí čitatelia poznajú Amosa Oza z viacerých českých i slovenských prekladov románov Fima a Čierna skrinka či esejí Mier, Láska a kompromis.

Amos Oz píše, že hoci sme videli Palestínčanov v Gaze a Ramalláhu jasať v momente, keď v New Yorku ľudia horeli zaživa, žiadny normálny človek by nemal zabúdať, že „prevažná väčšina Arabov a ostatných moslimov nebola komplicmi zločinu a ani nepociťuje nijakú radosť“.

„Ani Západ, ani islam alebo Arabi nie sú Veľkým Satanom. Veľkým Satanom je nenávisť a fanatizmus. Tieto dve veľké duševné choroby nás ešte stále ohrozujú. Musíme si všetci dávať pozor, aby sme sa nenakazili,“ píše Oz.

SkryťVypnúť reklamu

MARTA FRIŠOVÁ, ANDREA PUKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu