
FOTO – ARCHÍV TASR
Presne stanovené pravidlá hry pre podnikateľov, vysoké sankcie za zneužívanie dominantného postavenia na trhu a kartelové dohody. Vyšší konkurenčný tlak na firmy, väčší prospech pre spotrebiteľa. To je podstata kapitoly Hospodárska súťaž, ktorá rieši dve základné oblasti: protimonopolnú politiku a štátnu pomoc.
„Je to trochu atypická kapitola. V ostatných sa veľa zmení naším vstupom do únie, ale v tejto oblasti sme museli všetko prijať už pred vstupom a už dnes sa správame ako členská krajina Európskej únie,“ hovorí Danica Paroulková, predsedníčka Protimonopolného úradu a vedúca kapitoly Hospodárska súťaž.
V opačnom prípade by slovenskí podnikatelia neboli včas pripravení na silný konkurenčný tlak a nové prostredie, kde sa budú efektívne uplatňovať pravidlá hospodárskej súťaže. Tie by mali byť zárukou, že na spoločnom európskom trhu sa bude prísne postihovať a sankcionovať uzatváranie kartelových dohôd napríklad o cenách tovaru alebo služieb a zneužívanie dominantného postavenia na trhu.
Slovensko sa už únii prispôsobilo aj v podmienkach udeľovania štátnej pomoci. Výnimky si Slovensko dohodlo len v súvislosti so štátnou pomocou poskytnutou spoločnostiam Volkswagen a U. S. Steel, kde sme dostali prechodné obdobie.
Pod drobnohľadom Európskej komisie sú a budú aj exkluzívne a špeciálne práva. To bol prípad Slovenskej poisťovne, ktorá mala exkluzivitu na povinné poistenie. Týka sa to aj sektorov ako telekomunikácie, pošta či energetika.
Na dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže bude po našom vstupe naďalej dohliadať protimonopolný úrad s rozšírenými právomocami. „Nebudeme posudzovať len dosah reštriktívnych praktík na národný trh, ale budeme mať kompetencie posudzovať protisúťažné praktiky, ktoré zasiahnu obchod v rámci jednotného trhu únie,“ hovorí Paroulková a ako príklad uvádza možnosť vyšetrovania napríklad kartelovej dohody, ktorá zasahuje trh Slovenska, Rakúska a Nemecka. Práve uzatváranie a uplatňovanie kartelových dohôd patrí medzi najzávažnejšie porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže a je aj najprísnejšie sankcionované.
Podľa Paroulkovej sú nové pravidlá hospodárskej súťaže pre nás pozitívom.
„Ak vychádzame z toho, že konkurenčné prostredie je jediné schopné vytvárať tlak na to, aby sa služby a tovary poskytovali vo vyššej kvalite a za nižšie ceny, potom je to rozhodne prínos. A je to určite v prospech spotrebiteľa,“ myslí si Paroulková.
Pripúšťa, že podnikatelia budú čeliť značnému konkurenčnému tlaku, ale efektívne podnikateľské subjekty prežijú a zostanú na trhu. Neefektívne, ktoré sa už aj teraz trápia, z trhu odídu a trh sa prečistí. A opäť bude profitovať spotrebiteľ. MIRIAM ZSILLEOVÁ
Hospodárska súťažPrínosy
* stanovenie jasných pravidiel pri ochrane hospodárskej súťaže,
* zjednodušenie podnikania v rámci jednotného trhu únie,
* využitie komparatívnych výhod pri získavaní nových trhov v rámci jednotného trhu únie,
* poskytovanie štátnej pomoci v rámci pravidiel únie,
* prechodné obdobie pre U. S. Steel Košice a Volkswagen Bratislava.
Riziká
* tlak na zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských výrobcov,
* tlak na podnikateľov pri hľadaní vnútorných rezerv s ohľadom na efektívnu alokáciu zdrojov,
* prísnejší postih za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže (v kompetencii Európskej komisie).
(Podľa: Slovensko na ceste do EÚ, Kapitoly a súvislosti, J. Figeľ a M. Adamiš)
Naši podnikatelia môžu uspieť, hovorí Štefanec
Jedným z rizík nášho členstva v EÚ bude značný konkurenčný tlak na slovenských podnikateľov. Podľa Ivana Štefanca z Podnikateľskej aliancie Slovenska sú na to pripravení. Štefanec je riaditeľom pre európsku integráciu spoločnosti Coca-Cola HBC vo Viedni a kandidátom SDKÚ na európskeho komisára.
Legislatíva, ktorú si vyžaduje kapitola Hospodárska súťaž, je už prijatá aj implementovaná. Okrem iného aj preto, aby sa podnikatelia stihli na nové pravidlá hry pripraviť. Sú podľa vás pripravení?
„Slovenskí podnikatelia sa zvlášť v poslednom období pripravujú veľmi dôkladne. Úroveň pripravenosti je, samozrejme, individuálna a medzinárodné firmy majú v tomto smere výhodu, ale problémy nepredpokladám.“
Vydržia zvýšený konkurenčný tlak?
„Bude to závisieť od kvality prípravy a správnosti stratégie. Členstvo v únii prinesie zvýšenie konkurenčného tlaku a spočiatku aj nákladov, ale súčasne prinesie výhody spoločného trhu – priamy prístup k 450 miliónom obyvateľov, odbúranie tarifných a netarifných bariér a harmonizáciu štandardov. Očakávam, že budeme svedkami aj nových fúzií, kde majú naše firmy šancu profitovať. Pokiaľ budú naši podnikatelia správne využívať konkurenčné výhody kvalitnej pracovnej sily a dobrej distribučnej polohy, rozhodne majú veľké možnosti uspieť.“
Na porušenia hospodárskej súťaže bude dohliadať protimonopolný úrad s rozšírenými právomocami. Myslíte si, že nové prostredie jednotného trhu ustráži? Budú vyššie sankcie účinnejšie?
„Dôsledné dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže nadobúda jednoznačne na dôležitosti. Je preto namieste, že v týchto oblastiach stúpa vplyv Európskej komisie a rozširujú sa právomoci protimonopolného úradu. Výška sankcií sa nemenila 40 rokov a ich úpravy súvisia práve so zvyšovaním ich účinnosti.“
Menia sa pravidlá hry pre podnikateľov. Ktoré zmeny považujete za najprínosnejšie, prípadne rizikové?
„Najväčším prínosom je samotné postupné začleňovanie sa do jednotného trhu. V súčasnosti máme už viac ako 80 percent tovarových položiek tarifne harmonizovaných s úniou. Prínosom je aj ďalšia unifikácia podmienok na podnikanie, či už ide o registráciu, alebo označovanie tovaru, ale aj pripravované účtovné štandardy. Medzi rizikové faktory patrí implementácia regulovaných cien agroproduktov a zavedenie tarifných a netarifných bariér na tovary mimo EÚ.“ (mim)
Prechodné obdobiaVolkswagen
Prechodné obdobie na čerpanie štátnej pomoci sa pre automobilovú spoločnosť Volkswagen, a. s., Bratislava poskytlo do konca roku 2008, s tým, že nesmie presiahnuť 30 percent investičných nákladov. V prípade, že stanovená výška štátnej pomoci bude dosiahnutá pred koncom tohto obdobia, pomoc bude ukončená.
U. S. Steel
Pre oceliarsku spoločnosť U. S. Steel, s. r. o., Košice sa bude štátna pomoc poskytovať do konca roku 2009 s tým, že celková pomoc neprekročí 500 miliónov dolárov, firma udrží zamestnanosť, nerozšíri rozsah produktov a dodrží stanovené limity na výrobu a predaj produktov na vnútorný trh únie.
Na výrobu je stanovený nárast o 3 percentá a na predaj 2 percentá. Úrad pre štátnu pomoc musí pravidelne odovzdávať správy, ako sa tieto kritériá dodržujú, inak by bola pomoc od štátu nezákonná – musela by sa zastaviť alebo vrátiť. Momentálne je problém s dodržiavaním trojpercentného nárastu vo výrobe, ale prebiehajú rokovania a situácia sa rieši. (r)