„Na Prahu sa teším a rád som prijal pozvanie Michaela Marcha. Bol som v tom krásnom meste pred siedmimi rokmi na medzinárodnom kongrese PEN klubu a doteraz na náš pobyt spolu s manželkou Inge radi spomíname,“ povedal pre SME svetoznámy americký dramatik Arthur Miller, ktorý sa prvý aprílový týždeň stane prominentným hosťom pražského Festivalu spisovateľov. „Hoci som si vtedy musel vytrpieť novinársky pretlak, záujem Prahy ma veľmi milo prekvapil. Pravda, moja účasť závisí od môjho momentálneho zdravotného stavu, lebo akosi starnem a začínajú sa mi ozývať starecké choroby.“
Osemdesiatpäťročný autor Smrti obchodného cestujúceho žije so svojou manželkou, pôvodne rakúskou fotografkou Inge Morathovou v mestečku Roxbury v Connecticute.
„Do Prahy plánujeme prísť opäť spolu. Inge sa už teší na strednú Európu. V rámci tohto výletu by sme chceli navštíviť aj Viedeň. Uvidíme. Čo mám nového? Zbieram ceny a potešilo ma udelenie Zlatého glóbusu hercovi Brianovi Dennehymu za jeho postavu Willyho Lomana v Smrti obchodného cestujúceho. Bol naozaj skvelý.“
Súčasťou festivalu, ktorý organizuje Nadačný fond Festivalu spisovateľov Praha na čele so zakladateľom a prezidentom akcie anglickým básnikom Michaelom Marchom, budú tradičné besedy, autorské čítania, medzinárodné večery a autogramiády.
K najzaujímavejším bude patriť beseda nazvaná Pád humanizmu?, na ktorej sa povedľa Arthura Millera zúčastní jeho kolega Gore Vidal, český spisovateľ prednášajúci v Spojených štátoch Arnošt Lustig, český minister zahraničných vecí Jan Kavan a pražský primátor Jan Kasl.
„No s Vidalom to bude ťažká debata. Je o desať rokov mladší a navyše veľmi sčítaný. Hádam bude počúvať aj starcov,“ smeje sa Miller. „Na jeseň minulého roku mu vyšiel nový román Golden Age, ktorý je naozaj skvelý. S Lustigom som sa už tiež stretol, je to príjemný pán, no a českých politikov sa už hádam nemusím v debate o humanizme báť.“
Na jedenástom ročníku Festivalu spisovateľov Praha sa ďalej zúčastnia Ida Finková, Zeruja Šalev a Natan Zach z Izraela, grécky spisovateľ Vassilis Vassilikos, švajčiarski autori Adolf Muschg, Erica Pedrettiová, Zoe Jenny, Daniel de Roulet, írski spisovatelia Timothy O‘ Grady, Dermot Healy a Patrick McCabe, z Rakúska potom Robert Menasse a Peter Stephan Jungk. Českú literatúru budú na festivale zastupovať Arnošt Lustig a Vladimír Páral.
Tri z festivalových dní budú venované autorom jednotlivých krajín – Izraela, Švajčiarska a Írska. V uplynulých desiatich ročníkoch sa v Prahe predstavili významní autori z viac než dvadsiatich krajín. Minulý rok to napríklad boli William Styron, Susan Sontagová a Robert Stone.
ĽUDO PETRÁNSKY