
Legendárny americký herec Kirk Douglas s manželkou Anne na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, kde Douglas prevezme Zlatého medveďa za celoživotné dielo. FOTO – REUTERS
Východoeurópska kinematografia musí o svoje miesto na festivale Berlinale ešte stále bojovať. Aj tohto roku ju v súťaži zastupuje len jeden film – Weiser poľského režiséra Wojciecha Marczewského. No niektorí českí kolegovia závidia práve Slovensku. Naša krajina totiž vďaka Šulíkovej Krajinke mala zastúpenie v nesúťažnej exkluzívnej sekcii Panorama a v súvislosti s tým Slovenský filmový ústav zabezpečil publicitu a aj spoločenskú prezentáciu. Slovensko ani Česká republika však nemajú zastúpenie na filmovom trhu, ktorý je súčasťou festivalu. A tento rok chýbajú i stánky Telexportu a Českej televízie.
Niektoré z uvedených filmov však naši diváci predsa len uvidia. Či už na Artfilme alebo Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava, alebo dokonca aj v kinách, pretože v Berlíne je aj jeden zo slovenských distributérov. Na trhu mal včera premiéru najnovší film Alexandra Sokurova – Telez. Zatiaľ čo Moloch sa zaoberal životom Evy Braunovej a Adolfa Hitlera, druhý diel zamýšľanej trilógie o ľuďoch zosobňujúcich moc je o posledných dňoch Lenina.
Televízia podľa Spika Leeho
Svoju novinku poslala do Berlína aj hviezda nezávislého filmu – britský režisér Spike Lee. Film Bamboozled It‘s Showtime na festivale aj sám predstavil. Posťažoval sa, že o jeho scenár nemali veľké produkčné spoločnosti záujem a Warner Brothers dokonca odmietli použiť archívne zábery Bugsa Bunnyho s načierno namaľovanou tvárou. Bamboozled je prvým Leeho filmom nakrúteným digitálnou kamerou. „Nebol to zámer. Jednoducho sme museli znížiť rozpočet.“
Vo Bamboozlede ide o stereotyp, ktorým sú zobrazovaní Afroameričania vo filme a v televízii. Hlavným hrdinom je scenárista a producent veľkej televíznej spoločnosti Pierre Delacroix (hrá ho Damon Wayans), ktorý sa snaží vzkriesiť starú slávu minstrelových show. V nich vystupovali bieli herci s tvárami namaľovanými načierno. Jeho show má však jednu novinku. Načierno sú namaľované tváre černochov.
Po filmárskej stránke niet snímke čo vyčítať. Výhrady novinárov boli, že Spike Lee sa v poslednom čase venuje stále tej istej téme. Lee sa do Berlína o niekoľko mesiacov vráti. Bude tu totiž nakrúcať film o zápase dvoch boxerov – čierneho Američana Joa Louisa a Nemca Maxa Schmelinga, ktorý bol v čase svojho konania chápaný ako zápas demokracie a fašizmu.
V zemi nikoho
Oslnil aj kórejský film Joint Security Area. Doma mal tržby 28 miliónov dolárov. Do Berlína s ním prišla 65-členná delegácia. Tridsaťpäť členov štábu a tridsať kórejských novinárov. Jeho dej sa odohráva v dvojkilometrovej „zemi nikoho“ na hranici medzi severnou a južnou Kóreou. V severokórejskom strážnom poste došlo k incidentu. Výsledkom sú dvaja mŕtvi a dvaja zranení. Každá strana vidí udalosť inak. A len dvaja, čo prežili, poznajú pravdu. Pred nezávislou vyšetrovateľkou sa postupne vynára nezvyčajný vzťah strážcov hraníc a zároveň sa dozvedá prekvapujúce novinky o minulosti otca.
Uvidíme, aké ďalšie prekvapenie nám v tomto roku pripraví ázijská kinematografia, ktorá je v sútaži zastúpená piatimi filmami.
MIRO ULMAN, Berlín
(Autor je filmový publicista)