
Vznik prvého originálu: kostra je z olovených drôtikov, telo z cínu.
S prvými miniatúrnymi vojačikmi sa pravdepodobne hral syn francúzskeho kráľa Ľudovíta XIII. Ako štvorročný dostal loď s kovovými vojačikmi – petits hommes de plomb. Museli mu učarovať, keďže neskôr dostal 300 nových strieborných vojakov od svojej matky Márie Medicejskej.
Francúzsky kráľovský dvor určoval módu. Stali sa ňou aj kovoví ľudkovia. Šľachtici ich kupovali deťom v striebre, mešťania zo zliatiny olova a cínu. Prvým masovým výrobcom bol Nemec Andreas Hilpert. Jeho figúrky mali podobu Ferdinanda Veľkého a jeho vojakov.
Konkurencia prišla z Francúzska. Ovplyvnený Napoleonovými vojenskými úspechmi začal jeho vojakov vyrábať Francúz Lucotte. Jeho značka sa zachovala dodnes ako C. B. G. Mignot. Napoleonovmu egu vojačikovia lichotili. Jeho dôstojníci ich začali používať pri plánovaní vojenskej stratégie. V cíne dal Napoleon odlievať aj svojich verných generálov.
V 19. storočí sa s cínovými figúrkami hrával každý chlapec, v nasledujúcom sa na ne pomaly zabúdalo. Technická revolúcia priniesla koniec jarmokov s ručne vyrobenými hračkami. Deti sa začali hrávať s modelmi vláčikov a mechanických autíčok. Prvá svetová vojna zasadila vojačikom ďalší úder, kov bolo treba na zbrane. V 60. rokoch 20. storočia sa cínoví vojaci úplne stratili z obchodov, kto mal záujem, mohol si kúpiť plastových – boli lacnejší a bolo ich plno.
Zberatelia však nezabudli. Vojačikovia sa vrátili. Ako drahý zberateľský kúsok. Na najmenšie, trojmilimetrové, treba lupu, najbežnejšie sú 54-milimetrové, najväčšie dosahujú 20 centimetrov. Môžete ich kúpiť samostatne alebo ako diorámy, akoby scénku, napríklad bojovú alebo z filmu, s viacerými figúrkami. Delia sa na ploché, tie sú obyčajne pomaľované z jednej strany, plastické, teda figúrky, ktoré už majú „normálne“ telo a skladajú sa z jedného kusa a poloplastické, ktoré sa skladajú z viacerých kusov. Tie treba zlepiť. Môže to byť rytier, ktorému do ruky treba dolepiť meč či kušu, či nalepiť ho na koňa.
Nie vždy však zberatelia odkladajú figúrky na poličky. S cínovými vojakmi sa dnes muži hrajú fantasy a strategické hry, teda konkrétne bitky a vojny. V zahraničí sa dokonca hrajú na úrovni ligy. (haj)