V Japonsku máme zemetrasenie veľmi často. Príčinou je, že krajina sa rozprestiera na štyroch platniach, ktoré sa navzájom na seba tlačia, pohybujú pod zemou i pod morom. Čítal som, že desať percent všetkých zemetrasení na svete je v Japonsku. Každý deň pocítia Japonci na rozličných miestach krajiny ten známy hojdavý pohyb, to znamená, že denne máme v krajine aj päť ozaj citeľných zemetrasení. Ak prirátame slabé, môže ich byť denne hoci aj sto. Sme teda na zemetrasenie takpovediac zvyknutí, a nad nejakým malým len mávneme rukou. Pamätám sa, ako panikáril môj kamarát z cudziny, keď ma bol navštíviť v Tokiu a odrazu ho v noci zobudili otrasy zeme. Ja som ďalej ležal a upokojoval ho známym: „Don‘t worry!“ My sme totiž vycvičení a podľa prvého otrasu vieme posúdiť, či to bude nebezpečné, alebo nie.
Veľké zemetrasenie obyčajne náhle zmetie všetko. Také bolo zemetrasenie v meste Kobe v roku 1995. Malo silu 7,3 stupňa a bolo najhoršie v minulom desaťročí. Zahynulo 6430 ľudí a ďalších 43 773 bolo zranených. Moja kamarátka toto zemetrasenie prežila. Bolo to nadránom, ešte spala, keď sa strecha ich domu zrútila a zastavila sa iba desať centimetrov nad jej tvárou. Neskôr to komentovala slovami: „Napriek tomu, že sa náš dom úplne zrútil, mala som šťastie. Žijem.“
Je to zvláštne, Japonci sa často boja skôr toho, čo bude nasledovať po ničivom zemetrasení, ako zemetrasenia samého. Budovy a domy stoja v tesnej blízkosti, zemetrasenie spôsobuje požiare, a tie nám naháňajú strach. Bojíme sa aj obrovskej morskej vlny tsunami, ktorá môže byť následkom zemetrasenia, a pre japonské mestá by tiež znamenala katastrofu.
Predpovedanie zemetrasenia je činnosť, ktorou sa zaoberajú nielen vedci, ale aj veštci. Hovorí sa, že keď sú sumce veľmi aktívne, príde veľké zemetrasenie. Tieto ryby sú citlivé na elektromagnetické zmeny spôsobené pohybom geologických vrstiev. Iné múdrosti hovoria, že ak stromy zakvitnú dvakrát za rok, bude veľké zemetrasenie, alebo že keď sa čudne zmráka, je to varovný signál, pretože ióny sa pred zemetrasením pohybujú nezvyčajne.
Najvierohodnejšie sú, samozrejme, predpovede využívajúce výsledky meraní senzorov. Denne merajú pohyb geologických vrstiev, čo je veľmi dôležité napríklad v oblasti rozprestierajúcej sa na pobreží od Tokia po Nagoju. Túto časť postihuje každých 100 až 150 rokov silné zemetrasenie – ten čas je opäť tu. Podľa predpovedí bude mať zemetrasenie silu 8 stupňov a osemtisíc obetí. Ak však príde varovanie včas, škody sa znížia na štvrtinu.
Nuž, to je náš prirodzený osud. Žijeme strachom zo zemetrasenia.
MASAHIKO