
Ženy, ktoré sa chcú skrášliť, sa zatiaľ kolagénu vyrábaného z hovädzej kože neboja.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Mnohé naše kozmetické salóny doteraz používajú prípravky s kolagénom, látkou hovädzieho pôvodu. Diskusia okolo kolagénu, ktorý sa bežne vyrába z hovädzej kože, sa zdvihla v súvislosti s chorobou BSE.
Objavili sa otázky, či nie je možný prenos nákazy cez pokožku prostredníctvom polotovarov s hovädzími zložkami. Odborníci odkazujú, že podobné infikovanie zatiaľ nikde nedokázali. Ide však o to, aby sa znížilo akékoľvek riziko, a preto rezort zdravotníctva zakázal dovážať na Slovensko vytypované látky, medzi nimi aj kolagén a želatínu, zo štátov, kde sa choroba BSE už vyskytla.
Podľa informácie hlavného hygienika každý dovoz potravín, výživových doplnkov či kozmetických prostriedkov podrobujú previerkam, či majú doklady o zložení a pôvode. Ak by šlo o dovoz výrobkov z rizikových krajín, súhlas nevydajú.
Narábanie s doterajšími zásobami kozmetických výrobkov však zrejme zostáva na zvážení každého skrášľovacieho zariadenia. Žiadne pokyny v tomto smere sa až do týchto sfér „dole“ nedostali. Väčšinou aj tak vládne presvedčenie, že dodatočné zákazy surovín na skladoch by už bola priveľká ochranná bariéra, ktorá vzhľadom na minimálne riziko nie je nevyhnutná.
„Čistý kolagén sme používali asi pred štyrmi rokmi, ale prestali ho vyrábať z technických príčin, takže dnes takú látku ani nemáme,“ povedala vedúca bratislavského salónu Christian Dior. „Používame len výrobky, ktoré podľa mňa žiadny kolagén neobsahujú.“ V devínskonovoveskej kozmetickej firme Prospera kolagénové masky bežne používajú. „Sú to slovenské a české prípravky s kolagénom, iné zo zahraničia nemáme. Pani vedúca chodí často na školenia, ale nikde sa nehovorilo, že by sa kolagén nemal používať,“ informovala nás kozmetička Daniela. Podobne ich používajú aj v kozmetickom salóne na Dunajskej ulici v Bratislave a v ďalších.
Kozmetičky sa všade zhodli, že ich klientky sa nad žiadnym kolagénom nevzrušujú.
TÁŇA RUNDESOVÁ