Bratislava 3. októbra (TASR) - Postoj katolíckej cirkvi k aktuálnym otázkam rodiny a etiky v kontexte súčasného rozširovania Európskej únie (EÚ) dominoval dnes na medzinárodnej konferencii v Bratislave. Zúčastnili sa na nej významní zahraniční experti, medzi inými aj predseda Pápežskej rady pre rodinu kardinál Alfonso Lopez Trujillo.
Predstavitelia katolíckej cirkvi zastávajú názor, že zjednotená Európa musí mať "kresťanskú" dušu, inak ju nebude možné vytvoriť. Podsekretár Pápežskej rady pre rodinu Francesco di Felice si zároveň myslí, že na to, aby cirkev mohla ovplyvňovať európsky priestor, nemôže byť uzavretou, ale otvorenou skupinou.
Ďalší člen rady Carlo Caffarra dodal, že budúcnosť Európy závisí predovšetkým od výchovy mladých ľudí. Podľa jeho slov súčasná mládež stratila schopnosť vlastného uvažovania. Domnieva sa tiež, že u nich dochádza k degradácii vnímania slobody, ktorú si zamieňajú so spontánnosťou.
Zástupcovia cirkvi vyjadrili názor, že súčasné západné krajiny sa nachádzajú v etape "spohanštenia", ktoré reflektuje nielen v postojoch jednotlivcov, ale aj inštitúcií. Zabúdajú pritom na to, že najväčším bohatstvom je plodná láska, ktorá vzniká medzi mužom a ženou, z ich vzájomnej túžby splodiť dieťa.
S predstaviteľmi cirkvi diskutovali o súčasnom legislatívnom procese pri tvorbe zákonov týkajúcich sa rodiny, interrupcií či umelého oplodnenia a miesta kresťanstva v novej Európe tak slovenskí poslanci, ako aj ich kolegovia zo strednej Európy.
Podujatie, ktoré organizovala Konferencia biskupov Slovenska v spolupráci s Pápežskou radou pre rodinu a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity, otvoril predseda parlamentu Pavol Hrušovský.