Dieťa ovplyvňuje aj to, v akom poradí sa narodí
Viete, prečo najviac amerických prezidentov a kozmonautov pochádza z prvorodených detí? Prečo platí pravidlo, že ak je v rodine jedno dieťa problémové, s najväčšou pravdepodobnosťou v nej nájdete aj nadané a úspešné dieťa? Je vám čudné, prečo sú vaše dve deti také rozdielne, hoci sú vychovávané rovnako a v tej istej rodine?
Viedenský psychológ Alfred Adler vypracoval teóriu, podľa ktorej väčšinu rozdielov medzi deťmi možno vysvetliť tzv. rodinnou konšteláciou. Hovorí sa v nej, že život dieťaťa ovplyvňuje napríklad poradie, v akom sa narodí.
Prvé dieťa je napríklad na začiatku jediným stredobodom pozornosti rodičov. Keď sa však rodine narodí ďalšie dieťa, v tej chvíli už musí o pozornosť rodičov súperiť. Ak sa cíti prehliadané, začne zneistievať.
Rivalita je medzi deťmi tým väčšia, čím je medzi nimi menší vekový rozdiel.
Teória o rodinnej konštelácii vysvetľuje i to, prečo sú dvaja súrodenci v jednej rodine takí rozdielni. Je to vraj úplne normálne, prekvapivý by bol opak.
Rodinná konštelácia zahŕňa faktory ako poradie narodenia, vekový rozdiel medzi deťmi, pohlavie súrodencov, hodnoty, ktoré rodina uznáva, či vzťah medzi matkou a otcom.
To všetko sa dozviete v utorok, v denníku SME
Na 100 000 detí sto zamestnancov
To vám prináša aj ďalšiu tému – ako je možné zo 100 zamestnancami urobiť celoročný program pre takmer 400 000 detí. Presne toľko detí totiž navštevuje niektoré z občianskych združení, ktoré sa venujú deťom a mladým ľuďom.
Hoci ich od pádu komunizmu vznikli stovky, ľudia o skratke OZ stále veľa nevedia a majú k nej pocit nedôvery.
Podľa trendov zo sveta sa s činnosťou neziskových organizácií budeme stretávať čoraz častejšie. Je predpoklad, že ich bude pribúdať a štátnych ubúdať. V západnom svete totiž štátne organizácie, ktoré by deťom vypĺňali voľný čas, neexistujú.
Dôvodom, prečo by štátom dotované mali ustúpiť, je najmä ich neefektivita. Kým centrum voľného času pýta od štátu 5000 korún ročne na jedného člena a základná umelecká škola 8000, občianske združenia sú schopné urobiť tú istú aktivitu za dvesto korún na rok. Nemusia totiž platiť drahé prenájmy a platy zamestnancov na trvalý úväzok.
To všetko sa dozviete v utorok, v denníku SME