Brusel 3. októbra (TASR) Európska komisia dnes vyzvala Slovensko a ďalšie budúce členské krajiny, aby ešte pred vstupom do EÚ 1. mája 2004 zosúladili svoju legislatívu proti diskriminácii s právom únie.
Komisia zverejnila správu o situácii v jednotlivých krajinách, podľa ktorej musí Slovensko prijať ďalšie kroky s cieľom zabezpečiť plný súlad so smernicami únie v oblasti diskriminácie a rovnakého zaobchádzania.
Správa upozorňuje, že na Slovensku neexistuje žiadny právny nástroj, ktorý by sa zaoberal osobitne problematikou diskriminácie. Príslušné ustanovenia sú rozptýlené do viacerých právnych noriem.
S výnimkou novelizovaného zákonníka práce, ktorý je v súlade so smernicami EÚ, je ochrana proti diskriminácii v ostatných zákonoch zabezpečená skôr všeobecne a deklaratívne. V mnohých prípadoch je veľmi ťažké domôcť sa nápravy, aj keď bola diskriminácia dokázaná, upozorňuje správa EK.
Zákonníku práce vyčíta, že v ňom nie je explicitne zakázaná diskriminácia na základe sexuálnej orientácie. Práve táto otázka sa komisii javí ako najkontroverznejšia v kandidátskych krajinách. EK si všimla, že pri prijímaní novej legislatívy sa zmienke o sexuálnej orientácii zámerne vyhli Slovensko, Lotyšsko i Malta.
Komisia si všíma, že na Slovensku už raz bolo zablokované prijatie antidiskriminačného zákona a že existuje návrh jeho novej verzie, v ktorom je zahrnutá aj sexuálna orientácia. Je si ale vedomá nesúhlasu katolíckej cirkvi a kresťanských demokratov.
V tejto chvíli je ťažké predpovedať, či tento zákon bude prijatý, alebo krajina pristúpi k revízii celého právneho systému a novelám príslušných zákonov, píše komisia. Hoci správa o tom nehovorí, zdroje EK sa netaja, že by uprednostnili jeden zákon proti diskriminácii ako novelu dvoch desiatok zákonov.
Vo všeobecnosti správa EK uznáva, že zákaz diskriminácie je ustanovený v slovenskej ústave. Ústavné články o právach na rovnosť však nie sú vnímané ako nezávislé, ale ako doplnkové. Skutočný prístup k týmto právam závisí teda od kvality príslušných zákonov, upozorňuje komisia.
Celkovo správa EK konštatuje, že kandidátske krajiny urobili pokrok pri zosúlaďovaní antidiskriminačnej legislatívy, všetkým však ostáva urobiť ešte kus práce.
Najpokročilejšie v preberaní legislatívy je Rumunsko, čiastočnú implementáciu príslušných smerníc zaznamenala EK na Slovensku, v Slovinsku, Litve, Lotyšsku a na Malte. Legislatívne návrhy sú pripravené v Estónsku, Bulharsku a Poľsku, ešte sa len pripravujú v Českej republike, Maďarsku a na Cypre. Najväčšie obavy vyvoláva Turecko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed Upozornenie: Medzinárodná redakcia TASR vydá k správe zvukový záznam.