Možnosti na úkor kompatibility

Po letnej sezóne sa mnohým doma hromadia pohyblivé obrázky, ktoré uchovávajú momenty príjemne strávených dovolenkových chvíľ. Čo s nimi? Málokto si ich necháva priamo na médiu používanom v kamere. V prípade analógových kamier sa presúvajú na lacné VHS ...

Po letnej sezóne sa mnohým doma hromadia pohyblivé obrázky, ktoré uchovávajú momenty príjemne strávených dovolenkových chvíľ. Čo s nimi? Málokto si ich necháva priamo na médiu používanom v kamere. V prípade analógových kamier sa presúvajú na lacné VHS kazety, ale v ére digitálneho záznamu už skôr na strieborné disky.

Pre tých, čo ešte stále odmietajú prácu s počítačom pripravil japonský výrobca spotrebnej elektroniky zariadenie, ktoré ponúka jednoduché editovanie nahrávky a následný prepis na DVD, ale dá sa použiť aj ako videorekordér.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Oba formáty

Sony ponúka svoj prvý DVD rekordér, ktorý rovnako podporuje DVD+RW ako aj konkurenčný formát DVD-RW a jednorazovo zapisovateľné DVD-R. Márne by ste však hľadali hard disk. Tým je dané to, že spektrum využitia rekordéra už nie je limitované samotným prístrojom, ale médiom, ktoré doň vložíme. Ostáva na našom zvážení, koľko sme ochotní investovať do nosiča a od toho sa následne odvíjajú možnosti editovania záznamu.

Design

Popri neustálom znižovaní výšky DVD prehrávačov má tento rekordér prekvapujúce rozmery, ktoré mu len spolu s hliníkovým šasi dodávajú potrebnú vážnosť, keďže ide o hardvér patriaci nie práve do najnižšej cenovej hladiny. Najčastejšie používané ovládacie prvky si našli miesto aj na čelnom paneli, kde nerušia celkový dojem vďaka svojej veľkosti. Ostatné spolu so vstupmi ako S-video, či iLink/Firewire sú ukryté pod odklápacím krytom. Všetky potrebné vstupy a výstupy ako RGB scart, alebo kompozit video sú tradične na zadnej strane. Pre schovávanie sa rozhodli v Sony aj v prípade diaľkového ovládania, ktoré sa dá samozrejme použiť aj pre televízory tohto výrobcu. Medzi permanentne prístupnými tlačidlami nenájdete popis, ktorý by napovedal o možnostiach vytvoriť záznam. Dostanete sa k nim až po odsunutí krytu spodnej časti ovládača. Vstup do menu je jednoduchý, využívate len tlačidlo Tool, následne navigáciu uľahčuje krížový jogstick, ktorý hýbe kurzorom v zvolených štyroch smeroch. Pohyb v menu bez problémov zvládnete aj v tme, keďže pohyb jogstickom je omnoho jednoduchší ako keby ste mali stláčať ostatné tlačidlá dosť miniatúrneho prevedenia. Treba však pochváliť grafické užívateľské rozhranie, ktoré svojou štruktúrou nedovolí užívateľovi v menu zablúdiť a výrazne uľahčí ovládanie funkciami nabitého prístroja.

SkryťVypnúť reklamu

Prehrávanie

Pri konštrukcii RDR-GX7 vychádzali vývojári z prehrávača DVP-S9000ES. Preto v režime play môžete pri prehrávaní originálnych DVD nosičov čakať dostatočne ostrý obraz, rovnováhu pri zobrazovaní pohybu, dokonca pri istých sekvenciách s nádychom trojrozmerného obrazu. Čo sa týka čistoty zvuku, niet čo vyčítať.

Záznam

Môžeme si vybrať zo šiestich úrovní kvality záznamu, ktoré sú spoločné pre všetky médiá (DVD+RW, DVD-RW, DVD-R) Samozrejme platí, čím vyššia kvalita, tým menej zaznamenaného materiálu. V najvyššej možnej kvalite, teda v režime HQ je to 60 minút, pri najnižšej SLP sa zmestí na nosič 6 hodín záznamu. Pričom konkurenčný Philips ponúka vo svojich zariadeniach až 8 hodín. Všetky režimy sú charakteristické svojim dokonalým podaním farebného spektra, kontrastu, či stability obrazu. Zvuková stopa je verná originálu. Ak si zvolíte jeden z režimov HQ, alebo HSP, čiže 60, alebo 90 minút na jeden nosič, získate kvalitu porovnateľnú s filmovými titulmi ponúkanými na trhu. Pre bežné nahrávanie vám určite postačí aj SP, čo je o niečo menej kvalitné ako HSP, ale stále získate záznam vyššej úrovne než je páskový štandard S-VHS. Ak ste zvyknutí na domácu videotéku úrovne VHS, potom môžete zvoliť režim long play, ktorý jej so svojimi 180 minútami záznamu zodpovedá. Zníženú kvalitu môžete odhaliť predovšetkým pri rýchlejších pohyboch. Nižšie sa dá ísť kvalitou ešte dvoma režimami. EP je ponúknutý ako veľkokapacitný, pretože dokáže na strieborný disk nasúkať 240 minút obrazu a zvuku. Musíte si však uvedomiť, že je to na úkor kvality, preto akčné snímky, alebo športové podujatia radšej v tomto režime nenahrávajte. Podobne je tomu aj pri zaplnení SLP, kde 300 minút záznamu by malo byť venovaných menej dôležitému obsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Plus či mínus?

Užitočnou funkciou je vyhľadanie voľného miesta na diskoch. Tým sa účinne vyhnete nechcenému zmazaniu pre vás možno dôležitých záznamov. Opäť treba spomenúť užívateľské menu, ktoré vás prostredníctvom „mapy disku“ informuje o tom, ako sú nahrávky na disku rozložené. Následné editovanie v prípade DVD+RW diskov už je obmedzené. RDR DX-7 nedokáže s použitím tohto média vybrané bloky spájať, či naopak rozdeľovať. Dajú sa len celé programy mazať tak ako boli zaznamenané. Pre editovanie doporučuje výrobca nosič DVD-RW naformátovaný na režim VR, potom už môžete strihať, či prehadzovať jednotlivé sekvencie medzi sebou bez toho, že by zostávali tak ako na DVD+RW kade tade porozhadzované prázdne bity. Podobne ako je tomu v prípade MniDisc-u, či harddiskového videa, alebo DVD-RAM sa každý prázdny segment ukáže ako jeden celok, preto sa dá následne využiť ako voľné miesto na disku. Daňou za tento kúsok je to, že záznam realizovaný v režime VR je zatiaľ kompatibilný len s niektorými prehrávačmi, napr. s novými modelmi od Sony, high endovým od Pioneer-u, či Sharpom. Preto ak je pre vás prioritou možnosť prehrať disk vo väčšine prehrávačov, zvoľte pri formátovaní DVD-RW režim Video, alebo si radšej zakúpte DV+RW nosiče. Nezabúdajte však, že zvolený formát disku je určujúcim faktorom pre možnosti, ktoré by sme od samotného prístroja očakávali. Disky -RW sa dajú kedykoľvek preformátovať, tým však strácate celý obsah disku.

SkryťVypnúť reklamu

Playlist

Ak máte záujem prehrať si disk podľa vlastného playlistu, žiaden problém. Zápis na disk je možný bez toho, aby sa premazal pôvodný záznam. Opäť iba ak použijete DVD-RW v režime VR, ale ak vlastníte digitálnu kameru, dajú sa aj z nej naprogramovať sekvencie, ktoré sa následne prehrajú na akýkoľvek DVD nosič. Pre zjednodušenie je možné zvoliť si kopírovanie jediným tlačidlom, ale opäť sa doporučuje zvoliť si DVD-RW v režime VR, ktorý poslúži ako master disk a tým sa dá predísť neustálemu prevíjaniu pásu hore - dolu vo videokamere. Preto, aby si kamera rozumela s DVD rekordérom je nutné použiť transfer informácií cez tzv. iLink vstup.

Absencia

V prvom rade som očakával, že prehrávač v tejto cenovej hladine bude schopný čítať aj hudobné SACD, či MP3. Treba však priznať, že CD a DVD dokáže prehrať v inej kvalite ako ostatné prehrávače. Avšak ak ho ponímame ako štýlové, či luxusné video, potom by sa možno hodil aj nejaký hard disk. Konkurenčý Panasonic DMR-HS2, alebo Toshiba RD-XS30 ním disponuje rovnako ako už väčšina DVD rekordérov na japonskom trhu. Predsa len dostatočne veľký hard disk je to, čo potrebujeme v prípade dočasného uchovania a následného spracovania väčších materiálov z kamery či televízneho vysielania ešte pre ich uložením na DVD disk. Aj keď v súčasnosti ešte omnoho väčšie percento užívateľov dáva prednosť lacnejším DVD napaľovačkám a možnostiam úpravy videozáznamu priamo v počítači. Pridaním hard disku do DVD rekordéra sa dá znásobiť kapacita pamäte. Menší 20 gigový disk zvládne uchovať v poctivej kvalite cca 10 hodín záznamu oproti DVD nosiču so svojimi 120 minútami, či 6 hodinami v nižšej kvalite. Treba však zobrať do úvahy aj formáty, ktoré by sa mohli uchytiť už v krátkej budúcnosti. Takým je napríklad Blue-ray DVD, ktorý dokáže uchovať päťnásobne viac informácii a na rozdiel od hard diskov bude aj prenosný. RDR-GX7 síce má Dolby Digital a DTS kompatibilný výstup, ale digitálny vstup nemá. Rovnako nemá ani digitálny televízny tuner, avšak názvy staníc dokáže priraďovať prostredníctvom teletextu. A na rozdiel od videorekordéra, ktorý je hlučný hádam len keď prevíja pás, sa hluk mechaniky DVD rekordéra ozve v momente akonáhle sa preberie zo stavu spánku „stand by“ bez toho, že by ste čokoľvek pozerali, či nahrávali.

SkryťVypnúť reklamu

Záver

Vďaka tomuto výrobku sa môže zdať, že spoločnosť Sony chce zachovať svoju neutralitu vo vojne formátov. Po prečítaní manuálu a možnostiach, ktoré sa dajú realizovať výhradne s nosičom DVD-RW však istým spôsobom svoje stanovisko v tomto boji zaujala. Druhá vec je cenová politika. V čase keď sa ostatní výrobcovia už snažia svoje DVD rekordéri dostať do povedomia klienta v čoraz priaznivejších koncových cenách, RDR-GX7 zostáva na Slovensku pre mnohých ešte stále na úrovni zbytočného luxusu.

(rak)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 326
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 860
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 202
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 633
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 426
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 571
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu