Až do dnešného dňa bolo z dôvodu vlastností konvenčných atramentov na báze farbív obtiažne dosiahnuť kvalitný výtlačok, ktorý by sa na normálnom a najmä na recyklovanom papieri nestieral. Použitím pigmentových farieb budú tieto problémy vyriešené. Firme EPSON sa podarilo vyvinúť čierne a farebné pigmentové farby pre spotrebiteľskú oblasť trhu atramentových tryskových tlačiarní. DURABrite sa skladá z atramentu na báze pigmentu, ktoré spoločne s Micro-Piezo technológiou v hlave tlačiarne vyvinuté firmou EPSON poskytujú kvalitné výtlačky.
Najnovšia generácia atramentovej technológie DURABrite firmy EPSON dosahuje na veľkom počte médií, tzn. na normálnom alebo recyklovanom papieri a na novom fotografickom papieri, vynikajúcu kvalitu tlače a odolnosť voči vode. A naviac garantujeme, že výtlačky nevyblednú ani po niekoľkých rokoch. DURABrite používa patentovanú technológiu, pri ktorej sú čiastočky pigmentu jednotlivých farieb a čiernej farby obklopené špeciálnou živicou. Pomocou polyméru sú čiastočky odťahované od seba, aby sa mohli v roztoku rozplývať a nespájali sa.
Firma EPSON môže využívať prednosti atramentov na báze pigmentových farieb vďaka flexibilite svojej technológie hláv tlačiarne Micro Piezo, pri ktorej sa za účelom vytvárania kvapôčok farby nemusia atramenty zahrievať. Pomocou tejto technológie sa dosahuje premenných veľkostí kvapôčok bez zmenšenia veľkosti trysky v hlave tlačiarne. Veľa konkurentov používa síce pigmentovú čerň, ale DURABrite od firmy EPSON je jediným atramentovým systémom na spotrebiteľskom trhu, ktorý je pre čiernobielu, aj pre farebnú tlač založený na báze pigmentov.
Hoci podľa prieskumov agentúry Taylor Nelson Sofres len 2 % Slovákov nakupuje cez internet, spoločnosť Exe zaznamenala v poslednom období výrazný nárast záujmu a predaja svojich produktov. Medzi najžiadanejšie produkty patria digitálne fotoaparáty, notebooky, tlačiarne a programy. Vo virtuálnom obchode môžu nakupovať len registrovaní používatelia, preto je nutné zaregistrovať sa ešte pred odoslaním objednávacieho formulára. Výhody registrácie spočívajú v možnosti správy osobného účtu. Pokiaľ zákazník trvá na svojej anonymite a tovar si preberie osobne, nemusí poskytnúť žiadne údaje. Po dosiahnutí určitého odberu majú zákazníci pri ďalších nákupoch nárok na zľavu. Všetci klienti môžu bezplatne využívať telefonickú podporu k zakúpeným produktom. Platí sa buď pri dodávke tovaru na dobierku, pri osobnom prevzatí priamo v spoločnosti Exe alebo prostredníctvom internet bankingu. Takisto je možný nákup na splátky. Medzi ďalšie prednosti nakupovania cez internet patria rozumné ceny produktov, ktoré sú častokrát výhodnejšie ako v kamenných obchodoch.
Spoločnosť Anasoft APR odovzdala už 10. portál v Rakúsku. Tentokrát uviedla do prevádzky intranetový portál pre Telekom Austria, zameraný na manažment vzdelávania zamestnancov. Predtým realizované projekty sa týkali rôznych oblastí podľa zamerania klientov. Anasoft už sprevádzkoval portál rakúskej public relations agentúre, cestovnej kancelárii, personálnej agentúre či vzdelávacím a tréningovým firmám. Posledne menované využívajú aj služby Anasoftu APR v oblasti aplikačného hostingu.
Zaujímavou bola aj práca na portáloch www.frauenfinanzzentrum.at (poradenský portál nielen pre ženy) a www.kreisky.org (stránky nadácie rakúskeho politika Bruna Kreiskeho). Každá aplikácia predstavuje moderné a progresívne softvérové riešenie, šité na mieru konkrétneho klienta. Okrem Rakúska Anasoft participuje aj na ďalších zaujímavých projektoch v rôznych krajinách Európy a Ameriky.
Siemens Business Services uzavrel globálnu zmluvu o obchodnom zastúpení so spoločnosťou Symantec a stal sa jej prvým Support partnerom v Európe. Ako prvý autorizovaný Support partner spoločnosti Symantec ponúka teraz spoločnosť Siemens Business Services svojim európskym zákazníkom nielen preberanie hovorov s nahlasovaním problémov, ale aj podporu druhej úrovne, teda priamu podporu expertov na podnikové riešenia spoločnosti Syman- tec prostredníctvom helpdesku. Experti v International Support Center Siemens Business Services v Paderborne boli špeciálne vyškolení na aplikácie produktov spoločnosti Symantec a v súlade so zmluvou sú pripravení pomáhať zákazníkom z celého sveta. Úzko spolupracovať budú aj experti na bezpečnosť IT oboch spoločností .
Spoločnosť Electrolux začala intenzívne testovať ovládanie domácich spotrebičov pomocou ľudského hlasu. Prvou koncepčnou štúdiou je práčka, ktorá je schopná pracovať na základe hlasových príkazov. Pokiaľ testy preukážu perspektívnosť tohto prístupu a reakciami užívateľov budú pozitívne, je spoločnosť pripravená rozšíriť hlasové ovládanie aj na ďalšie domáce spotrebiče ako sú rúry, umývačky riadu a sušičky bielizne. Napriek tomu, že v súčasnosti existujú spotrebiče s hlasovým ovládaním, ako sú napríklad mobilné telefóny s hlasovým vytáčaním, často sú závislé od hlasu používateľa. Koncepčný model hlasom riadenej práčky bude reagovať bez ohľadu na prízvuk alebo nárečie užívateľa. Domáce spotrebiče budú tiež schopné oddeľovať hlasové príkazy, a tak reagovať aj na sériu príkazov. Spotrebič tiež bude vybavený hlasovou spätnou väzbou, takže ovládanie spotrebiča bude pripomínať prirodzenú konverzáciu. Práčka s hlasovým ovládaním bude schopná porozumieť 50 rozličným príkazom a odpovedať hlasovými správami v celkovej dĺžke 2 min. Odpoveď a potvrdenie požiadavky majú zabezpečiť, že práčka skutočne vykoná to, čo užívateľ požaduje.
Do konca roka 2003 bude pripojených ďalších 600 základných a stredných škôl na Slovensku. Je to viac ako dvojnásobok počtu škôl, ktoré boli doteraz pripájané priemerne za rok. Pripojenie takéhoto množstva škôl bolo umožnené vďaka novým výhodným finančným podmienkam, ktoré Slovenské telekomunikácie ponúkli v rámci iniciatívy eSlovakia. Z plánovaných 600 škôl je 370 z projektu Infovek. Zvyšných 230 škôl využije pripojenie v rámci projektu eSlovakia na základe iniciatívy Ministerstva školstva SR, ktoré vyčlenilo finančné prostriedky tento rok aj pre pripojenie škôl, ktoré nie sú v projekte Infovek, ale ktoré majú vlastné počítačové vybavenie, pričom na internet doteraz pripojení neboli, alebo si ho hradili z iných zdrojov. Ministerstvo školstva SR im bude hradiť pripojenie na internet za podmienok garantovaných projektom eSlovakia.
V roku 2003 tak počet škôl pripojených na internet dosiahne číslo 1445, čo predstavuje 44% z celkového počtu základných a stredných škôl. Hlavnou bariérou informatizácie škôl sa však stáva nedostatočná vybavenosť škôl výpočtovou technikou. Na Slovensku pripadá na jeden počítač približne 120 žiakov. V Európskej únii je tento pomer v súčasnosti približne 20 žiakov na počítač, pričom akčný plán eEurope 2005 uvažuje s dosiahnutím pomeru 15 žiakov na počítač do konca roka 2005. Pri súčasnom tempe zabezpečovania škôl výpočtovou technikou by na Slovensku dosiahnutie tohto stavu trvalo 32 rokov.
Niekoľkodňovú monotónnu administratívnu prácu zvládne novinka z BSP Softwaredistribution za hodinu. Softvér pre výber a analýzu údajov Monarch V7 slúži na získavanie a analýzu veľkého množstva údajov z rôznych zdrojov, ktoré môže užívateľ transformovať do bežných programov (MS Excel, Access, Word, …) bez pracného prepisovania a kopírovania. Program je schopný roztriediť a rozložiť údaje aj rozsiahlej správy s niekoľkostupňovými medzisúčtami, údajmi spracovanými v rôznej podobe či s veľkými textovými blokmi. Monarch má vyše 350 tisíc používateľov v severnej Amerike a takmer 50 tisíc používateľov v Európe. Využíva ho 90 tisíc firiem po celom svete a 97 % firiem, zahrnutých do rebríčka Fortune 500. Predstavuje riešenie pre manažérov, účtovníkov, analytikov a odborníkov na spracovanie údajov, ktorí potrebujú mať prístup ku kľúčovým informáciám a údajom.
Občianske združenie Internet pre všetkých požiadalo Slovenské telekomunikácie o zníženie cien za službu ST DSL o 50%. Vysokorýchlostný internet od Slovenských telekomunikácií podľa združenia nesplnil očakávania domácich používateľov. Namiesto neobmedzeného pripojenia internetovým používateľom ponúkol dominantný telekomunikačný operátor obmedzené možnosti, ktoré degradujú podstatu služieb ADSL.
Zástupcovia občianskeho združenia Internet pre všetkých na základe podrobnej štúdie podmienok poskytovania služieb ADSL od Slovenských telekomunikácií dospeli k tomu, že cena za službu ST DSL je vysoká a nebolo nijako relevantne vysvetlené, prečo to tak je. Obmedzenie objemu prenesených dát dehonestuje podstatu ADSL a je v podobe v akej je zavedené na Slovensku absolútne neštandartné. Cena za ST DSL a prenesené dáta tvorí konečnú cenu pre spotrebiteľa - tá je pri porovnaniach s krajinami, ktoré majú porovnateľnú telek. infraštruktúru, prakticky najvyššia a neumožňuje využívanie možností technológie ADSL.
Internet pre všetkých nežiada zmenu obchodného modelu poskytovania služieb ADSL, ale zníženie cien za službu ST DSL, ktorej zníženie sa okamžite premietne do koncovej ceny zákazníkom. Zníženie cien by malo za následok výraznejšie zníženie konečných cien za ADSL a priblíženie tejto technológie do domácností.
Spoločnosti skupiny GTS v strednej Európe vybudovali a uviedli do prevádzky vysokokapacitnú optickú sieť pre prenos hlasu, dát a internetu. Sieť s dĺžkou viac ako 2500 km spája metropoly strednej Európy vrátane Bratislavy, Viedne, Prahy, Budapešti a Varšavy s dôležitými komunikačnými uzlami v západnej Európe. Vďaka typológii viacnásobných kruhov je sieť plne zálohovaná na všetkých úrovniach a schopná prevádzky aj v prípade fyzického prerušenia vedenia na niektorej trase. Prepojenie jej internetovej časti s peeringovými centrami v SR, ČR, Rakúsku a Nemecku znižuje oneskorenie odozvy pri prístupe na internet aj pre telekomunikačných operátorov, ktorí používajú služby GTS v SR. Použitá technológia DWDM umožňuje zvyšovať prenosovú kapacitu až do úrovne 100 gigabitov za sekundu (40 vlnových dĺžok po 2,5 Gbit/s) bez nutnosti ďalšej výstavby trás.
Internetová časť siete sa dostala na novú kvalitatívnu úroveň. Okrem vysokej kapacity je novým prvkom pripojenie gigabitovým rozhraním v miestach výmeny medzinárodnej internetovej prevádzky - peeringových centrách DE-CIX (Frankfurt) a VIX (Viedeň), samozrejme popri už existujúcich prepojeniach v SIX (Bratislava) a NIX (Praha). Peeringové prepojenia výrazne znižujú oneskorenie odozvy pri spojeniach predovšetkým v rámci Európy. Spojenie do ostatných častí internetu zabezpečujú nezávislé a vzájomne sa zálohujúce prepojenia s významnými poskytovateľmi tranzitnej prevádzky vo viacerých lokalitách.
Spoločnosť Sony Ericsson obohacuje svoje portfólio o nové multimediálne prístroje, inovatívne príslušenstvo a zábavné aplikácie, ktoré premiérovo predstavili v rámci podujatia Sony Dreamworld v Paríži. Do predaja sa dostanú priebežne vo štvrtom štvrťroku 2003. Sony Ericsson bola priekopníkom na trhu mobilných GSM telefónov s farebnými displejmi a v súčasnosti ponúka široké portfólio obrazových, herných a zábavných telefónov. Nové produkty prinášajú inovatívne technológie, viac zábavy, možnosti personalizácie, zjednodušenie ovládania a posúvajú mobilnú komunikáciu opäť o krok ďalej. Sony Ericsson tak prináša mobilné služby novej generácie pre široké spektrum svojich zákazníkov. Nová Bluetooth handsfree sada HBH-200 sa vyznačuje malými rozmermi a nízkou hmotnosťou. Ponúka funkcie ako zobrazovanie mena alebo čísla volajúceho či ďalšie funkcie riadenia hovorov. Pripojiteľný herný ovládač Gameboard EGB-10 približuje zážitok z hrania mobilnej hry hernej konzole. Automobilový model Bluetooth CAR-100 je kompatibilný s mobilnými telefónmi Sony Ericsson s podporou Bluetooth. Je možné ho ovládať do vzdialenosti 10 metrov prostredníctvom klávesnice telefónu alebo cez joystick.
Slovenské telekomunikácie rozširujú portfólio doplnkových služieb pre telefónnu prípojku známych z používania ISDN liniek a mobilných telefónov, ktoré zvýšia komfort telefonovania z pevnej analógovej linky.
Služba CLIP bude poskytovaná ako samostatná doplnková služba. Určená je pre celý zákaznícky segment, ktorý využíva analógové linky zapojené na digitálne ústredne. Služba CLIP umožňuje volanému užívateľovi zistiť číslo volajúceho. Môže ju ovplyvňovať služba CLIR, ktorá potlačí zobrazenie čísla volajúceho. Zriadenie služby CLIP bude stáť 300,- Sk, pričom užívateľ nebude musieť platiť žiadny mesačný poplatok. Podmienkou využívania služby je koncové zariadenie (nie je súčasťou služby), ktoré musí podporovať prenos volajúceho čísla. V prípade služby CLIR UC ide o jednorazové zamedzenie zobrazenia čísla volajúceho užívateľa s aktivovaním danej služby. Znamená to, že predradením *31* pred číslo volaného zabráni volajúci zobrazeniu a následnej identifikácii telefónneho čísla svojej prípojky (t.j. služba CLIR bude jednorazovo aktivovaná). Naopak, pri službe D CLIR UC nebude číslo volajúceho za normálnych okolností (volajúci účastník uskutočňuje voľbu bez predraďovania čohokoľvek pred číslom volaného účastníka) zobrazené na koncovom zariadení volaného účastníka. Predradením # 31 * pred číslo volaného bude číslo volajúceho zobrazené na koncovom zariadení volaného účastníka (t.j. služba CLIR bude jednorazovo deaktivovaná). V prípade CLIR UC, ako aj D CLIR UC sa volajúci účastník môže rozhodnúť, či sa bude alebo nebude zobrazovať číslo linky pre konkrétne volanie. To znamená, že volajúci podľa potreby zostáva anonymný. Služba CLIR bude mať prioritu pred službou CLIP.
Pri oboch doplnkových službách bude cena za zriadenie a mesačný poplatok za používanie 0,- Sk, pričom služby budú poskytované na dobu neurčitú a bez ohľadu využívania volacieho programu.
Spoločnosť IBM otvára v Prahe a Bratislave dve nové partnerské centrá pre rastúcu komunitu vývojárov v strednej a východnej Európe. Vývojári na rozvíjajúcich sa trhoch získavajú prístup ku globálnym zdrojom IBM vďaka investíciám firmy do partnerských centier s celkovou výškou 200 mil. USD. Centrá ponúknu českým a slovenským programátorom, ktorí majú záujem vyvíjať a nasadzovať riešenia pre prostredie e-biznisu on demand najmä v malých a stredne veľkých podnikoch, po prvý raz možnosť vyvíjať a testovať aplikácie na otvorených hardvérových a softvérových platformách IBM. Svoje produkty tak budú môcť uvádzať na trh rýchlejšie a s menšími nákladmi. Spolu s dvomi novými centrami SPC má IBM na celom svete 19 centier (z toho 9 v Európe), pričom v minulom roku sa v nich realizovalo viac než 3200 projektov. Okrem toho budú tieto centrá v blízkej budúcnosti zabezpečovať odborné semináre a workshopy pre programátorov.
Zákazníci Orangeu si môžu vypočuť spravodajstvo rozhlasovej stanice Rádio Twist už aj cez mobilný telefón, a to prakticky kdekoľvek vo svete. Spravodajstvo je pre zákazníkov s mesačnými paušálmi a užívateľov s predplatenou službou Prima dostupné na krátkom čísle 9994 a kdekoľvek vo svete aj prostredníctvom dlhého čísla 0905 099 994. Podmienkou pre možnosť využitia dlhého čísla je, aby príslušný operátor v zahraničí poskytoval prenos telefónneho čísla užívateľa, čo umožní identifikáciu volajúceho zákazníka spoločnosti Orange Slovensko.
Na uvedených číslach sa ozvú aktuálne spravodajské bloky vysielané Rádiom Twist každú hodinu. Bloky sú aktualizované vždy do niekoľkých minút po ich odvysielaní v rádiu. Výhodou novej služby je, že zákazník nepríde o správy ani v prípade, že nemá prístup k rádiu alebo živé správy jednoducho nestihol. Jednorazový poplatok za vypočutie spravodajstva predstavuje 12 Sk bez DPH pre užívateľov mesačných paušálov a 14,50 Sk s DPH pre zákazníkov s predplatenou službou Prima.
Spoločnosť Intel uvádza prvý samostatný procesor pre mobilné telefóny pracujúce v bezdrôtových sieťach EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution). Zavádzaná technológia EDGE umožňuje dva- až trikrát rýchlejšie vysielanie a príjem dát, než tomu je v súčasných GSM/GPRS sieťach, čo užívateľom sprístupňuje kvalitnejšie multimédiá a nové širokopásmové aplikácie. Procesor pre mobilné telefóny Intelr PXA800EF využíva zdokonalenú technológiu „Wireless Internet on a Chip“. Spája kľúčové komponenty dnešných mobilných telefónov a prenosných počítačov do jediného čipu, a vďaka tomu umožňuje zavádzanie nových funkcií, dátovo náročnejších aplikácií, dlhšiu prevádzku na batérie a ešte inovatívnejší design bežných mobilných telefónov. V prípade vysokorýchlostných bezdrôtových sietí, typu EDGE, sa očakáva výrazný nárast objemu dát spracovávaných priamo v mobilnom telefóne. Kvôli tomu sa tradičný mobil mení na „kombinované“ zariadenie, ktoré má nielen komunikačné, ale aj výpočtové schopnosti.
Vzorky procesora sú k dispozícii už teraz, pričom spustenie masovej výroby sa plánuje na prvý štvrťrok 2004. Mobilné telefóny s týmto novým procesorom budú dostupné neskôr v priebehu roka 2004.