
FOTO SME – MAREK MICHALÍK
Nedostatočná vlhkosť vzduchu sa prejavuje najmä v zimných mesiacoch a počas mrazov, keď sa v bytoch kúri a vzduch v miestnosti sa stáva suchý. V tomto období vetráme krátko a v častejších intervaloch, ale ani otváranie okien nepomôže upraviť vlhkosť vzduchu v miestnosti na potrebnú hodnotu. Do miestnosti vetranej pri vonkajšej teplote -10°C sa dostane len jedna desatina potrebného množstva vodnej pary, zvyšok jej treba dodať.
Suchý vzduch je agresívny
Vo vykúrenom byte či kancelárii je vzduch ako na Sahare. Saje vlhkosť z okolia - či už z rastlín, alebo nábytku, ale hlavne z našej pokožky a slizníc. Pokožka je papierovo krehká, tvoria sa nám vrásky. Zvlhčovaním vzduchu možno tomu predísť. Vzduchu treba ponúknuť dostatočné množstvo vody, aby dosiahol požadovanú hladinu vlhkosti. Podľa odporúčania lekárov by mala byť vlhkosť vzduchu okolo 55 - 60 %, ale v priestoroch s elektrickým či ústredným kúrením klesá relatívna vlhkosť vzduchu až pod 25 %. Výskumy ukázali, že relatívna vlhkosť vzduchu sa znižuje aj v lete pri používaní klimatizácie, preto je potrebné upravovať ju na požadovanú hodnotu i v klimatizovaných miestnostiach.
Napríklad pri vonkajšej teplote -5°C je potrebné do menšieho bytového či kancelárskeho priestoru vykúreného na 23 °C dodať takmer 10 litrov vody! A to sa už nedá uterákom na radiátore!
Riešenie: čistenie a zvlhčovanie vzduchu
Optimálnu vnútornú klímu možno dosiahnuť vďaka zvlhčovaču vzduchu. Zároveň tým predídeme kašľu, zápalu prínosových dutín, zápalu priedušiek a mnohým ďalším respiračným, ale aj kožným ochoreniam. Ochránime tiež predmety z dreva, hudobné nástroje, starožitnosti a obrazy. Zvlhčovač okrem iného redukuje aj intenzitu chrápania.
Ako si správne vybrať?
Vybrať si možno zo skutočne bohatej ponuky zvlhčovačov - ultrazvukové, parové alebo mechanické jednokomorové či dvojkomorové.
Najúčinnejšia - dvojkombinácia
V boji proti suchému vzduchu sú najúčinnejšie kombinácie s čističkami vzduchu. Základom ich výkonnosti je vysoký stupeň odparovania, dobré prúdenie vzduchu a efektívna filtrácia. Jednotliví výrobcovia používajú rôzne typy vysokoúčinných filtrov, napríklad elektrostatický papierový filter alebo HEPA (High Efficienty Particulate Arestance) filter zložený z mnohovrstvovej siete mikrovlákien. Často sa kombinuje aj s aktívnym uhlíkovým filtrom na pachy.
Aj pre alergikov
HEPA filtre pôvodne vyvinuté na odstraňovanie rádioaktívneho prachu sú schopné odstrániť až 99,97 % škodlivých častíc aj menších ako 0,3 mikrometra. Pohlcujú látky spôsobujúce respiračné problémy vrátane prachu rôzneho pôvodu, spór, baktérií i vírusov. Znižujú teda zároveň riziko náchylnosti na infekčné ochorenia.
Práčka vzduchu
Prirodzenú klímu pre dospelých i deti zabezpečí aj diskový čistič a zvlhčovač vzduchu. Vďaka diskom nie je potrebné vymieňať filtre, ide o akúsi práčku vzduchu. Zariadenie pracuje na princípe prirodzeného odparovania vody z diskov a na rozdiel od parového zvlhčovača nemôže nadmerne „prevlhčiť“ vzduch - malo by byť preto zapnuté celoročne (nízka spotreba elektrickej energie). Disky umožňujú tichý chod, ľahkú údržbu a vyhovujú menej technicky zdatným - vďaka nim nie je potrebné vymieňať filtre. Ionizátor obohacuje vzduch o ľahké záporné ióny a zvyšuje čistiaci účinok.
Na aké parametre sa sústrediť?
Zvlhčovače vzduchu si treba vyberať podľa objemu miestností, v ktorých má byť zvlhčovaný vzduch - pri predpoklade, že miestnosti sú prepojené, napríklad otvorenými dverami, a nedochádza k nadmernému úniku netesnými oknami. Moderné typy zvlhčovačov sú vhodné do bytov do 150 m3.
Zaujímajte sa o spotrebu energie - moderné typy zvlhčovačov a čističov majú nízku spotrebu energie.
Neprehliadnite hlučnosť - minimálna hlučnosť 40 dB a menej iba podporí kritériá kvalitného prístroja.
Pokiaľ nemá prístroj zabudovaný vlhkomer, súčasne so zvlhčovačom si je dobré kúpiť kvalitný merač vlhkosti, prípadne aj teploty.
Informujte sa na dostupnosť spoľahlivého záručného a pozáručného servisu.
Kde sa kupujú
Zvlhčovače sa dajú kúpiť v lekárňach a výdajniach zdravotníckych potrieb, v špecializovaných predajniach (TPD, NAY,…) alebo v Centre zdravia v Bratislave - Prievoze, kde je zabezpečený aj servis pre celé Slovensko. Tu je možné uplatniť aj 5-percentnú zľavu pre alergikov a astmatikov pri potvrdení diagnózy odborným lekárom.
Cena
Čističe vzduchu: od 2000 Sk
Zvlhčovače vzduchu: od 2200 Sk
Autor: Miroslava Ungerová