Nie je oň predovšetkým divácky záujem. Usporiadať 29. európsky šampionát práve v tejto krajine však malo logiku, blížia sa olympijské hry 2004, kontinentálne majstrovstvá mali byť testom. Neboli, lebo šturmujúce Atény podujatie odmietli. Na Peloponézskom polostrove sa hrali základné skupiny v 30-tisícovom peknom mestečku Pyrgos a 10-tisícovej malebnej väčšej dedine Amaliade s dvoma nádhernými malými námestiami a prekvapujúco skvele vybaveným športovým komplexom. Tam boli haly ešte ako-tak plné.
Najhorším ťahom sa ukázal výber rušného prístavného Patrasu na záverčnú časť turnaja. Mondénne tretie najväčšie mesto Grécka v tom čase hostilo viacero kongresov, organizovalo jednu z mnohých európskych súťaží missiek, prechádzali ním etapy chýrnej Rely Akropolis. Kulisu finále (Rusko - Česko 59:56) robili bohatí ruskí turisti, skupina bubeníkov z Trutnova a hráčky ostatných tímov. Či tam okrem usporiadateľov bol vôbec nejaký bežný grécky fanúšik ženského basketbalu, ťažko odhadnúť. Predávať vstupenky sme určite nevideli.
Prechádzajúc Aténami na parádne nové letisko v štvrti Makropulos vládol všade taký zmätok, že sme nadobudli dojem, že olympiáda sa o necelý rok skutočne začať nemôže. Basketbalový turnaj mužov i žien má na starosti športový riaditeľ Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA), Bratislavčan ĽUBOMÍR KOTLEBA, s ktorým sme sa zhovárali pred finále v Patrase. Prvá otázka bola prirodzená. Stihnú vôbec Gréci pripraviť dobré olympijské turnaje?
„Určite. Poznám ich veľmi dobre. Všetko robia v rytme ich národného tanca sirtaki - pomalý začiatok, strhujúci záver.“
Aká je súčasná pripravenosť športovísk na basketbal?
„Keby som nepoznal grécku mentalitu, povedal by som - alarmujúci. Všetky stretnutia mužského i ženského turnaja budú v Aténach. Uskutočnia sa na striedačku - jeden deň ženy, druhý muži. V metropole vždy bolo na tento šport množstvo prekrásnych športovísk. Finálové boje o umiestnenia však budú v úplne novej hale. Gréci ju situovali na bývalé staré letisko. Základom je jeden zo starých hangárov. Predstavu mám iba z projektov. Šturmujú, ale iste bude nádherná. Múdrejší budem na budúci rok v máji po predolympijských turnajoch. Za skutočne vážny problém považujem rébus, akým spôsobom Gréci vyriešia dopravu.“
Gréckemu šampionátu chýba atmosféra, neobávate sa, že tak bude aj na olympiáde?
„U mužov rozhodne nie, v Grécku je basketbal popri futbale národným športom. Američanom sa ,facka‘ na majstrovstvách sveta doma v Indianapolise, kde skočili až šiesti, zišla. Na panamerickú olympijskú kvalifikáciu do portorického San Juanu už poslali takmer to najsilnejšie, čo majú. Aj o ženský bude interes. Olympiáda patrí svetu. Keď nezaujme Grékov, iste priláka návštevníkov z iných krajín.“
V čom vidíte taký rozdiel medzi záujmom o ženský a mužský basketbal? Najmä v Európe.
„Špičkový ženský basketbal sa hrá stále v úzkom počte krajín. Po rozpade socialistického tábora išla úroveň prudko dole v bývalom Sovietskom zväze, Bulharsku, Juhoslávii. Kvalita sa presťahovala z Európy na iné kontinenty. Práve grécky šampionát je zrejme prelomový. Aj ženy môžu prilákať sponzorov. Vidieť to už v Rusku. Prím hrajú menšie mestá, čo je dobré. U nás je to Ružomberok. O jeho problémoch viem, ale nemám právo o tom hovoriť. Vo Francúzsku stále Bourges, Valenciennes, v Rusku Jekaterinburg, Samara. V Maďarsku Pécs, Šopron. Výborne to robia Česi v Brne, Poliaci v Gdynii. Ale aj napríklad Belgičania sťahujú najlepšie hráčky do jedného klubu (Waregem - pozn. red.). Na majstrovstvách Európy by mali hrať iba silné krajiny, tak ako je to u mužov. Podľa mňa starý kontinent pomaly, ale iste k tomu smeruje. Späť na staré pozície.“
Mnohí tréneri sa sťažujú na zlý termín šampionátu. Basketbalistky dohrali Euroligu, potom mnohé pôsobili vo WNBA, teraz sú ME, čaká ich krátka príprava a znovu Európska liga. Nenašiel by sa lepší?
„Nie. Rok má 12 mesiacov. Už bol šampionát na prelome mája a júna, potom júla a augusta. Vždy boli pripomienky. Teraz majú reprezentační tréneri dosť času na prípravu.“
Ako sa osvedčilo rozdelenie FIBA na autonómne kontinentálne sféry pod jednou strechou?
„Veľmi dobre. Vznikajú nové príťažlivé medzikontinentálne súťaže. Rusi si ,predplatili‘ organizovanie Svetového pohára klubov do roku 2008, prvý ročník sa uskutoční v Samare 14. - 19. októbra s účasťou najlepších podľa kontinentálnych súťaží. Iste prídu, oplatí sa im to. Na medzištátnej úrovni pripravujeme v nepárnych rokoch mužský Svetový pohár národov. Štartovať na ňom budú európsky, africký, oceánsky, panamerický a európsky šampión. Pravda, do istej miery kopírujeme futbalový Pohár federácie, ale prečo by sme dobré neprevzali.“
Autor: Bratislava - Patras