SOFIA - Bulharský premiér Simeon Sakskoburggotski, ktorý pri nástupe do funkcie svojim krajanom sľúbil, že im za 800 dní výrazne zdvihne životnú úroveň, dnes čelí výčitkám sklamaných a rezignovaných obyvateľov. Keď sa 24. júla 2001 po 55 rokoch života v exile bývalý kráľ Simeon II. ujímal funkcie premiéra, sľúbil tiež, že bude nekompromisne bojovať proti korupcii.
O 800 dní neskôr vyhlasuje 70 percent Bulharov, že sú so svojím kráľom, ako ho s obľubou nazývajú, nespokojní. Nemajú však žiadnu dôveryhodnú náhradu, a tak nechcú predčasné voľby.
„Tých 800 dní sa stalo mýtom,“ tvrdí politológ Petar-Emil Mitev. „Negatívnou stránkou tohto mýtu je chudoba a korupcia, chátrajúci zdravotnícky a vzdelávací systém, organizovaný zločin a znižovanie investícií.
Pozitívne stránky majú charakter štatistiky: ročný ekonomický rast 4 - 5 percent, znižovanie nezamestnanosti, finančná stabilita, ľahké zvýšenie miezd umožňujúce čerpať z vnútorných rezerv, uvádza Mitev a dodáva: Bulharsko sa blíži vstupu do NATO a EÚ a zlepšilo svoje vzťahy s Ruskom a arabským svetom.“
Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen v utorok v Bruseli ocenil „mierne zlepšenie boja proti korupcii“ v Bulharsku.
„Bulhari prežívajú záver ilúzie,“ myslí si politológ Koljo Kolev. Od pádu komunizmu žijú v chudobe a teraz začínajú chápať, že v trhovej ekonomike nemôžu mať všetci ľahký život.“ Simeon sa rozhodol pre úspornú politiku, ktorú po vážnej ekonomickej kríze v roku 1997 požaduje Medzinárodný menový fond a infláciu udržiava okolo troch percent ročne.
V Sofii v stredu demonštrovali stovky dôchodcov. Žiadali „európske dôchodky“ a „slušnú existenciu“. Ich úspory sa zrútili po hyperinflácii v roku 1997 (579 percent). Aj po 14-percentnom zvýšení je priemerný mesačný dôchodok okolo 56 eur. Ale od príchodu bývalého kráľa k moci pred dvoma rokmi ceny elektriny vyskočili o 49 percent a aj keď sa priemerná mesačná mzda od roku 2001 zvýšila o 17 percent, zostáva stále veľmi skromná - 143 eur. Štatistický ústav napriek tomu zaznamenáva zvýšenie spotreby, hlavne mäsa.
Bulharský premiér v televíznom prejave pri príležitosti 800 dní svojej vlády kritizoval „odpor svojich krajanov k reformám“ a „subjektívne kritiky“ namierené na neho. Vyzval Bulharov, aby upustili od konfrontácie a zaujali pozitívny postoj k „rozvinutejšiemu západnému modelu“. Do konca nášho mandátu zostáva ešte 800 dní, musíme pracovať, uzavrel svoj prejav. (čtk/afp)