
Americkí vojaci v Iraku zažívajú aj veselšie chvíle. Brandon Holden pripína na základni v Tikríte svojej manželke Jamie kapitánskou „frčku“ potom, čo boli obaja povýšení do hodnosti kapitána. FOTO - ČTK/AP
WASHINGTON, MADRID, BAGDAD – Bývalý iracký prezident Saddám Husajn zavádzal, keď dal pred začiatkom americkej invázie do Iraku príkaz poľným veliteľom použiť chemické zbrane proti postupujúcim americkým jednotkám. Táto informácia sa podľa všetkého objaví v správe, ktorú v noci nadnes predložil Kongresu šéf amerického tímu hľadajúceho v Iraku zbrane hromadného ničenia David Kay. Už v stredu však o obsahu správy špekuloval americký denník The Washington Post.
Kay skúmal predovšetkým Saddámove predvojnové rozkazy irackým veliteľom, o ktorých informovali americké spravodajské služby a ktoré veliteľom dávali právomoc použiť chemické zbrane. Tieto informácie viedli amerického prezidenta Georgea Busha k tomu, že krátko pred vojnou v marci povedal: „Naše zdroje nám oznamujú, že Saddám Husajn nedávno rozkázal irackým poľným veliteľom použiť chemické zbrane, práve tie zbrane, o ktorých svetu tvrdí, že ich nemá.“
„Vtedy bola možnosť, že Irak rozmiestnil chemické zbrane, považovaná za veľmi pravdepodobnú. Teraz sa však zdá, že to bola zrejme dezinformácia alebo že sa s nami zahrával,“ povedal denníku David Albright, ktorý je bývalým zbrojným inšpektorom OSN a teraz je v kontakte s irackými vedcami.
The Washington Post s odvolaním sa na amerických predstaviteľov tiež napísal, že Kay zdokumentuje, ako sa iracký režim snažil oklamať zbrojných inšpektorov. Avšak rovnako sa Husajn možno snažil oklamať svet i Iračanov a presvedčiť ich, že je väčšou hrozbou, akou v skutočnosti bol.
Vlády, ktoré sa zúčastnia na medzinárodnej darcovskej konferencii 23. až 24. októbra v Madride, podľa agentúry Reuters požiadajú, aby poskytli počas budúcich štyroch rokov 35 miliárd dolárov na pomoc pri obnove Iraku.
Malo sa tak stať v Madride na včerajšej prípravnej schôdzi konferencie.
Päťdesiatpäť miliárd dolárov, ktoré si podľa prepočtov vyžiada do roku 2007 rekonštrukcia Iraku zničeného vojnou, nezahŕňa bezpečnostné výdavky. Spolu s nimi je potrebná suma 75 miliárd dolárov. USA sľúbili, že sa na rekonštrukcii budú podieľať 20 miliardami dolárov, ostatné krajiny by mali zhromaždiť zvyšných 35 miliárd. Potenciálni darcovia však vidia problém v skutočnosti, že intervenciu USA v Iraku neschválila OSN. Európska únia ponúkne na rekonštrukciu Iraku zo spoločnej pokladne 200 miliónov eur, využiteľných do konca budúceho roka.
Jeden život a niekoľko zranených si vyžiadala prestrelka v irackom meste Fallúdža. Medzi zranenými je údajne iracká žena a šesťročné dievčatko, ktoré sa pravdepodobne priplietli do krížovej paľby. Zranení boli dvaja irackí policajti, ktorí sa pokúšali uzavrieť miesto incidentu. V stredu večer zomrel v Iraku americký vojak pri útoku na vojenský konvoj pri meste Sámará. Ďalší vojak bol v stredu večer zabitý priamo v Bagdade pri hliadkovaní vo štvrti al-Mansúr.
(čtk)