Brusel 2. októbra (TASR) Ministri vnútra EÚ sa dnes v Bruseli v princípe dohodli na vytvorení spoločného zoznamu bezpečných krajín pôvodu, ktorým urýchlia vybavovanie žiadostí o azyl od ich občanov. Členské štáty únie sa však nedohodli na kritériách, podľa ktorých sa budú krajiny na zoznam zaraďovať.
Po dnešnom rokovaní o tom informoval taliansky minister vnútra Giuseppe Pisanu. Komisár pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino doplnil, že diskusia o kritériách bude pokračovať, komisia však už koncom novembra predloží prvý návrh zoznamu bezpečných štátov pôvodu. Spoločný zoznam bude len minimom a členské krajiny ho budú môcť doplniť národnými zoznamami.
Veľké rozdiely pretrvávajú medzi ministrami v otázke vytvorenia zoznamu bezpečných tretích krajín, do ktorých by únia mohla vracať žiadateľov, ktorí by nimi pri ceste do EÚ prechádzali. Viaceré krajiny EÚ (Nemecko, Británia) už vo svojej azylovej procedúre oba takéto zoznamy používajú.
Minister Pisanu zdôraznil, že aj keď únia bude mať zoznam bezpečných krajín, neznamená to automatické odmietnutie žiadateľov o azyl z týchto štátov. Každá žiadosť sa bude posudzovať individuálne, povedal. Na opatrnosť pri vytváraní zoznamu bezpečných štátov vyzval úniu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Ministri dnes tiež schválili vytvorenie európskej agentúry pre riadenie vonkajších hraníc únie. Jej úlohou bude koordinovať existujúce centrá kontroly vonkajších hraníc a zlepšovať spoluprácu medzi krajinami v tejto oblasti.
Komisár Vitorino ubezpečil, že agentúra nenahrádza národnú zodpovednosť členských krajín za ochranu svojich vonkajších hraníc. Nie je to spoločná hraničná stráž, povedal Vitorino.
Toto je princíp, ktorý presadzuje aj Slovensko, a je v súlade aj s názormi iných krajín, povedal TASR slovenský veľvyslanec pri EÚ Miroslav Adamiš, ktorý na rokovaní zastupoval ministra vnútra Vladimíra Palka.
Agentúra sa bude snažiť len o to, aby boli národné hraničné kontroly lepšie koordinované a tým efektívnejšie. Mala by koordinovať a metodicky usmerňovať existujúce centrá pre kontrolu pozemných, vzdušných, morských hraníc. V žiadnom prípade tu nejde o nahradenie a vytvorenie spoločnej ochrany vonkajších hraníc únie, vysvetlil Adamiš.
Ministri sa tiež priblížili konečnej dohode o zavedení biometrických identifikačných znakov do víz a povolení na pobyt pre občanov tretích krajín. Podľa komisára Vitorina ide v prvom rade o digitalizované fotografie, potom odtlačky prstov. Vitorino dúfa, že členské štáty schvália návrh do konca roka. V budúcnosti by mali byť biometrické znaky zavedené aj do pasov členských krajín únie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed