
Zľava: Luc Lang, Fréderic Beigbeder, Dai Sijie, Amélie Nothomb, Michel Braudeau, Marie Darrieussecq, Christian Oster, Alice Ferney, Eric Holder, Richard Millet a Régis Jauffret. FOTO – FABRICE DEMESSENCE
LITERATÚRA VO FRANCÚZSKUKaždý rok je to vo Francúzsku to isté – september je ako knižná zápcha. Tento rok vyšlo 691 románov, z toho 455 pôvodných. Je to dvakrát viac, než v tom istom období pred desiatimi rokmi. Kníhkupci sa prívalu kníh začínajú desiť a kričia: kam dáme všetky tie nové tituly?
„Každú jeseň sa predajú priemerne dva milióny románov, to je koláč, o ktorý sa musia vydavatelia rozdeliť,“ hovorí šéfredaktor časopisu Livres Hebdo Pierre-Louis Rozynés.
Septembrový nápor pôvodných románov nesúvisí len s návratom z prázdnin, ale hlavne so sezónou literárnych cien, jedinečným momentom, keď sa o knihách píše v novinách, špekuluje, prípadne klebetí o možných nositeľoch cien. Tomuto lákadlu vydavatelia nevedia odolať, a tak vychádza každý rok o takomto čase viac a viac kníh, ktoré kníhkupci často ani nevybalia. „Len asi dvanásť z nich prekročí tridsaťtisícovú hranicu nákladu.“ Je to čosi ako hromadný štart, málokto dorazí do cieľa, ale každý chce byť pritom. Prestížna cena, aké sa udeľujú na jeseň, šesť až osemnásobne zvýši predaj. Oliver Bétourné, viceprezident Fayardu, tvrdí, že „knižný september to nie je obyčajná ekonómia kníh, to je politická ekonómia francúzskej literárnej republiky, ktorej vládnu ceny“.
V zoznamoch noviniek sú mená ako Eric Holder, Luc Lang, Dai Sijie, Amélie Nothomb, Marie Darrieussecq či Frédéric Beigbeder. A všetci sľubujú, že prichádzajú s niečím novým, šokujúcim.
Z cien má najvyšší kurz slávna Prix Goncourt, ktorá tento rok oslávi sté výročie, čosi ako storočnica Tour de France. Tento rok sa píše aj o šanci pre menšie vydavateľstvo POLO, čo vydáva Marie Darieussecq a prišlo s jej titulom White – u nás vyšli Svinské pravdy a Spodné prúdy.
V tlači sa píše najmä o knihách, ktorá majú zaujať námetom. Laurence Cossé sľubuje priniesť niečo nové k nehode, po ktorej zahynula Lady Di. Šokujúci Frédéric Beigbeder píše o 11. septembri 2001 – v knihe Windows On The World a Luc Lang vydáva knihu 11. september moja láska. Zatiaľ čo Beigbeder napísal fikciu o tom, čo sa mohlo prihodiť toho dňa v reštaurácii v jednej z veží, Luc Lang pracuje s vlastnými zážitkami, skutočnými menami obetí.
Christian Oster, ktorého román Žena v domácnosti beží sfilmovaný v kinách, teraz napísal príbeh trošku nešikovného, trochu nesmelého muža a jeho usilovných pokusov o romancu. Mediálna hviezda Amélie Nothomb, ktorá každoročne ponúka nový román a zakaždým skvele uspeje, prišla s príbehom dvoch šestnásťročných dievčat, bielej a čiernej vrany – Antéchrista.
A favorit, miláčik kritiky Eric Holder vydal titul L‘Histoire de Chirac. Nemá nič spoločné s francúzskym prezidentom, ale očakáva sa, že si to budete myslieť. Je to však kniha z francúzskeho vidieka, opisuje život dedinky menom Chirac.
ANDREA PUKOVÁ