Penzijná reforma sa Švejnovi nepáči

BRATISLAVA - Penzijná reforma nie je podľa predstáv hlavného reformátora, ktorého na ministerstvo práce dosadil po svojom zvolení minister Ľudovít Kaník. „Základy reformy ...


Na Kaníkovu dôchodkovú reformu sa začína ozývať kritika aj od jeho bývalých kolegov - reformátorov. FOTO - TASR


BRATISLAVA - Penzijná reforma nie je podľa predstáv hlavného reformátora, ktorého na ministerstvo práce dosadil po svojom zvolení minister Ľudovít Kaník. „Základy reformy sú zhnité. To, že štát sľubuje vyššie dôchodky z priebežného piliera, je demagógia. Tie peniaze nemá,“ kritizuje zmenu penzijného systému bývalý šéf tímu reformátorov Ivan Švejna.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezdá sa mu ani prísľub zásluhovosti založenej na princípe: kto viac do systému odvádzal, ten bude mať vyšší dôchodok. „Štát tu nie je na to, aby podnikal a zhodnocoval. Štát nemá byť podnikateľom,“ vyhlásil Švejna s odkazom, že prvý pilier mal byť pôvodne čo najmenší a mal zaručovať len solidárnosť voči tým najchudobnejším, ktorí si v druhom pilieri na dôchodok nenasporili dosť peňazí. Vyššia váha priebežného systému nakoniec zúžila priestor na zavedenie kapitalizačného piliera.

SkryťVypnúť reklamu

„Pravicoví politici hovorili, že treba znižovať úlohu štátu. Tragikomédia je v tom, že robia úplný opak. Keď rozhodli, že miera náhrady mzdy v starobe bude zhruba 50 percent, de facto tým sľúbili, že v budúcnosti nájde štát niekoho iného, kto bude tieto peniaze platiť,“ povedal Švejna s odkazom: „Ja osobne zostávam v starom systéme.“

Podľa Švejnu by bola ideálna dôchodková reforma taká, ktorá by ponechala štátu minimálnu funkciu solidárnosti voči tým najchudobnejším a zvyšné odvody by si ľudia platili na osobné účty v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach, ktoré by tieto peniaze ďalej zhodnocovali investovaním na finančných trhoch.

Ministerstvo práce je so svojím návrhom penzinej reformy spokojné. „Nedošlo k žiadnej zásadnej zmene (oproti pôvodnej koncepcii). Jediné, čo sa zmenilo, je pokles váhy sporivého piliera z desiatich na deväť percent odvodov. V európskom priestore však zavádzame bezprecedentne silnú sporivú časť dôchodkového systému. Reforma si zachováva svoj charakter a zaručí ľuďom vyššie dôchodky,“ obhajuje navrhovanú zmenu systému hovorca rezortu Martin Danko.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa aktuálneho návrhu ministerstva práce by si mali všetci pracujúci od januára 2005 do júna 2006 vybrať, či si začnú na dôchodok šetriť na vlastnom účte v penzijnom fonde. Ak sa rozhodnú pre vstup do kapitalizačného piliera, budú si do fondu odkladať mesačne deväť percent z platu. Zvyšných devätnásť percent sociálnych odvodov bude ďalej prúdiť do fondov Sociálnej poisťovne. Prechod na nový systém bude povinný len pre dnešných študentov.

Kto bude strážiť úspory?

Peniaze do sporivého piliera budú pracujúci ďalej odvádzať Sociálnej poisťovni. Tá ich do desiatich dní pošle na účet tej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktorú si každý bude môcť v konkurenčnom prostredí vybrať. Správcovské spoločnosti budú môcť spravovať tri penzijné fondy - rozdelené podľa veku klientov.

SkryťVypnúť reklamu

Peniaze však nebudú fyzicky v správcovskej spoločnosti, ale u jej depozitára, ktorým bude niektorá z bánk. Depozitár bude popri Úrade pre finančný trh dohliadať, ako správca nakladá s úsporami ľudí, depozitár a správca nebudú môcť byť vlastnícky prepojení.

Sociálne odvody sa neznížia

Odvody do sociálneho systému sa nezmenia. Aj tí, ktorí sa zapoja do dôchodkovej reformy a na vlastný účet si budú odkladať dôchodkové úspory, budú do systému ďalej odvádzať 28 percent z platu. Rozdiel bude v tom, že deväť percent si budú odkladať do súkromného penzijného fondu. Reformátori v účtovníctve Sociálnej poisťovne rozdelili odvody do troch podskupín. Platby do dvoch z nich by sa mohli časom znížiť. Osem percent budú pracujúci odvádzať do invalidného fondu a po sprísnení podmienok na priznávanie invalidity by tieto odvody mala vláda znížiť. Po preklenutí prechodného obdobia by mali klesnúť aj platby do rezervného fondu (2 %).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 581
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 302
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 113
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 332
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 918
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu