BRATISLAVA – Príspevky pre zdravotne postihnutých sa pravdepodobne od budúceho roka zmenia. Vláda včera odsúhlasila novelu zákona o sociálnej pomoci.
Hlavnou motiváciou je zachovať náklady na sociálnu pomoc na úrovni tohto roka, teda na 55 miliardách. „Cieľom novely je zabezpečiť, aby sme sa zmestili do súčasného fiškálneho stavu. Docieliť to chceme odstránením duplicita platieb, teda aby ľudia nedostávali od štátu viacnásobné dávky,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý.
Náklady na sociálnu pomoc vo výške 55 miliárd sa majú udržať aj vďaka príspevku na opatrovanie. Ten zostane vo výške 6000 Sk. Ak však bude ťažko postihnutého opatrovať dôchodca, dostane iba 2000. „Doteraz dostávali dôchodcovia pri opatrovaní postihnutého partnera plný príspevok popri poberaní starobného dôchodku, čím bola znevýhodnená rodina, kde sa o postihnuté dieťa staral rodič v produktívnom veku, ktorý sa musel vzdať príjmu. Z príspevku si ešte musel zaplatiť zdravotné a dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti,“ hovorí Peter Húska z ministerstva. Príspevok za opatrovanie poberá asi 30-tisíc občanov, z toho takmer polovica sú dôchodcov.
O sto korún sa postihnutým zvýši aj príspevok na kompenzáciu nákladov na hygienu, na opotrebovanie šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia. Prestanú ho však dostávať tí, čo majú francúzske barly. Tie sa často používali ako dôkaz zneužívania systému, keď ich nosili aj tí, čo ich očividne nepotrebovali. V pôvodnom návrhu ministerstva sa uvažovalo o znížení príspevku na dopravu a na vodiaceho psa, ministerstvo však od tohto návrhu upustilo.
Podľa návrhu sa budú zdravotne ťažko postihnutí podieľať na príspevku na opatrovanie, ak majú príjem – napríklad starobný dôchodok alebo mzdu. Z príjmu sa odpočíta 1,2-násobok životného minima a tento rozdiel uhradí ošetrovateľovi postihnutý. Ak má napríklad postihnutý dôchodok 5500 korún a 1,2-násobok minima je 5052 korún, zaplatí postihnutý ošetrovateľovi 448 korún. Zvyšok do 6000 korún už zaplatí štát.
(haj)