
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Niektoré poľnohospodárske družstvá musia znižovať počet kusov hovädzieho dobytka, lebo nemajú dosť krmiva na zimu. Množstvo dobytka tak môže skončiť na bitúnkoch.
„Predpokladáme, že z terajších tristo kusov predáme na bitúnky asi päťdesiat. Prejdeme stádo a urobíme negatívny výber – vyradenie buď pre úžitkovosť, alebo vek. Keby bol dostatok krmiva, určite by sme to nerobili,“ hovorí šéf družstva v Cerove (okres Krupina) Jozef Bartko.
Problémy spôsobilo najmä letné sucho – tráva nebola výživná a kravám len zapchala žalúdky. Niekde museli dokupovať viac krmiva ako inokedy, aby kravy mali dosť mlieka.
„Je to napínavé. Predávame zástavový dobytok, menej budeme pripúšťať, nebudeme robiť vysokoteľné jalovice. Videli sme, čo nás čaká, tak sme sa pripravovali. Znížime počet dobytka zhruba o desať percent, dokúpime ešte nejaké krmoviny a mali by sme vyjsť,“ hovorí Daniel Hamran z družstva v Dulovciach (okres Komárno).
Problém s krmovinami na zimu však nemajú všetci. „My máme krmiva skôr na predaj, takže máme opačný problém. A v našom okolí som ani nepočul, že by mal niekto problém s krmivom,“ povedal Ľudovít Németh z družstva Hronovciach (okres Levice).
„Všeobecne je nedostatok objemových krmovín. Niektorí chovatelia musia redukovať dobytok, lebo situácia je veľmi vážna. My si však každý rok robíme zásoby, takže nepristúpim k redukcii stavov. Zatiaľ nepredám nič, ale to neznamená, že nemáme problémy aj my,“ hovorí šéf družstva v Kozárovciach (okres Levice) Jozef Vengrin.
Zbavovať sa dobytka neplánuje ani šéf družstva v Príbelovciach (okres Veľký Krtíš) Milan Parkáni. „Krmivo máme, ale nebude stačiť na celú sezónu. Uvidíme, čo urobíme, či kúpime krmivo, alebo predáme kravy,“ hovorí Tibor Csepy z družstva Agrofyto v Hurbanove.
V družstve Lisková v okrese Ružomberok hovoria, že krmovín majú dosť, ale to vraj neznamená, že nemajú problémy.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a šéf družstva Devio Nové Sady pri Nitre Ivan Oravec hovorí, že nedostatok krmiva je lokálny problém, ale znižovanie stavu dobytka je trvalé. „Sú presné kvóty, ktorých prekročenie by sa trestalo. Ale mnohí stavy dobytka znižujú aj preto, že sú finančne vyčerpaní a nemajú na dokúpenie krmiva. Za to, čo získajú za zvieratá, nakúpia krmivo. My máme v družstve dobytok, išli sme niečo dole s dojnicami, ale krmivo máme. Našťastie, mali sme zásoby z minulého roka, vždy si robíme prechodné zásoby, a teraz nám padli veľmi vhod.“
Zväz chovateľov: Najhoršie je na juhu
Richard Rusnák zo Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka hovorí, že v niektorých lokalitách nemajú v porovnaní s minulým rokom ani polovicu krmiva, preto znižujú stavy. „Na trvalých trávnych porastoch bola úroda pre sucho o 50 percent nižšia ako po iné roky. Najhoršie je to na juhu – v okresoch Komárno, Levice, Veľký Krtíš. Máme tam chovateľov, ktorí nevedia, ako prežijú. Ja sa na také sucho nepamätám. Chovatelia sa budú snažiť zbaviť starších kráv, ktoré majú nižšiu úžitkovosť. Poľnohospodári sa teraz rozhodujú, ako budú riešiť prezimovanie.“ Odhaduje, že niekde stav nepoklesne vôbec, ale niekde aj o tretinu.
Ministerstvo – záleží na družstvách
„Znižovanie stavov dobytka pre nedostatok krmiva je slobodné rozhodnutie konkrétnych družstiev. Nie je v kompetencii ministerstva o tom rozhodovať,“ povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajlíková. Vláda rozhodla o kompenzáciách škôd spôsobených suchom a rozdelených má byť 400 miliónov. „Peniaze môžu použiť aj na nákup krmovín, záleží na poľnohospodároch. Problém je, že 400 miliónov je omnoho menej, ako sme žiadali.“ (rf)