Šampionát bez hviezd vyhrala sila kolektívu

Európsky ženský basketbal mení generácie, finále Rusko – Česko na kontinentálnych majstrovstvách v Patrase bolo logickým výsledkom trpezlivosti Európsky ženský basketbal sa na 29. majstrovstvách Európy v Grécku podľa poradia na prvých dvoch miestach ...


Dvadsaťdvaročná Ruska Irina Osipovová (vľavo) v krásnom podkošovom súboji s dvadsaťštyriročnou Češkou Ivanou Večeřovou. Vo finále ME basketbalistiek v Grécku vyhrali Rusky 59:56. FOTO ČTK/AP


Európsky ženský basketbal mení generácie, finále Rusko – Česko na kontinentálnych majstrovstvách v Patrase bolo logickým výsledkom trpezlivosti Európsky ženský basketbal sa na 29. majstrovstvách Európy v Grécku podľa poradia na prvých dvoch miestach preniesol niekde do šesťdesiatych, sedemdesiatych rokov. Ibaže tradičné finále ZSSR – Česko-Slovensko vystriedal súboj Rusko – Česko. Obe krajiny prešli po rozpade socialistického tábora neľahkou cestou, miestami sa zdalo, že svet pod ženskými košmi v oboch štátoch mizne napriek rôznym snahám o obnovu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rusky sa rozbehli pomalšie

Ruských sklamaní bolo menej, športová veľmoc je síce dvojnásobným vicemajstrom sveta (1998, 2002), ale na ME na jej pomery prežívala neúspechy. Česko dostalo úderov vyše práva. Na domácom kontinentálnom šampionáte bolo siedme, potom deviate, piate. V Le Mans 2001 sa nedostalo ani do štvrťfinále (9. miesto). V tom istom roku sa však výber mladých dám našich západných susedov stal majstrom sveta. Brno v deväťdesiatom deviatom prežilo šok. Ako usporiadateľ Final Four Európskej ligy sa doň neprebojovalo. V tomto ročníku najvyššej kontinentálnej súťaže skončilo tretie, vyhral ruský Jekaterinburg. Patraské finále bolo úplne logické.

Rusky síce prehrali úvodný zápas na šampionáte práve so Slovenkami (72:80), ale z prvých stretnutí v základnej skupine si sebavedomý tím zväčša nič nerobí. Tak, ako by ho víťazný nemal zveličovať, nech je akokoľvek krásne. Naši hokejisti sa pri senzačnom zisku svetového titulu v Göteborgu tiež ťažšie rozbiehali. V úvodnej časti prehrali s Fínskom, Ukrajinu zdolali horko-ťažko 5:4.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský basketbalový mág Vadim Kapranov skúšal, striedal, nachádzal optimálne riešenia. Zdokonaľoval „klasickú“ sovietsku školu postupného útoku vysokých hráčok. Vo finále sa vždy našla voľná basketbalistka pod košom alebo strelkyňa z diaľky v nebrániteľnej pozícii. Nie jedna, ale viacero – Baranovová, Osipovová, Skopová. Koho brániť, bol pre súperky neraz rébus.

Česko – basketbal budúcnosti

Češky predvádzali basketbal budúcnosti s rýchlym pohybom, menením miest, prekvapujúcimi signálmi, zdrvujúcim protiútokom. Nevyhrali, lebo nemali toľko skúseností a ani šírku individualít ako víťazky. Majú vekový priemer rovných 20 rokov! V All Stars šampionátu bola 23-ročná Lucie Blahůšková (vyhlásili ju za najužitočnejšiu hráčku šampionátu) a o necelý rok staršia Hana Machová.

SkryťVypnúť reklamu

Český ženský basketbal zožal prvý úspech na ceste k možnej hviezdnej ére. Imponovali v ňom i vzťahy. Objektívny slovenský fanúšik má zvlášť srdečný vzťah k Michaele Pavlíčkovej, ktorá prežila v Ružomberku pekné chvíle i márny existenčný boj. Vždy sa pristavila, prehodila zopár slov. Český tím fungoval v oddychových časoch kolektívne. Tréner Bobrovský pokojne v prvej časti time-outu počúval pripomienky zvereniek, ak ich mali, a potom reagoval. Strieborné družstvo pôsobilo až dojemne súdržne.

Výmena generácií

Naša trénerka maďarského Šopronu Natália Hejková okrem krátkeho zhodnotenia výkonu jej súčasnej klubovej zverenky, 16-ročnej Marie Růžičkovej, spomenula Slovensko ešte v súvislosti s poznatkom všeobecnej výmeny generácií na európskych palubovkách. Výkony našich, prirodzene, nekomentovala. Súvislosti európskeho basketbalu ochotne. „Videla som stretnutia základnej skupiny v Amaliade v televízii a potom naživo v Patrase. Tréneri by na takýchto podujatiach chýbať nemali. Nastáva výmena generácií. Nenachádzam tu už veľké hviezdy, akými boli Ruska Zasuľská alebo Češka Němcová. Zato veľa možných budúcich líderiek i svetového formátu. Predovšetkým v českom tíme. Na mňa robí veľký dojem tiež Španielsko. Predvádza to, čo milujem. Bojuje, lavička doslova ženie pätorku na palubovke. Španielky sa hrajú, zabávajú, tešia z basketbalu. Až na Valdemorovú nemajú extra meno, ale o mnohých iste budeme počuť,“ povedala Hejková v Patrase.

SkryťVypnúť reklamu

Ženský tím z krajiny futbalu a mužského basketbalu si postup na olympiádu doslova „vyhral“, hoci na konci proti Poľkám im žičilo šťastie. Naklonili si ho extrémnou túžbou. Tréner Vicente Rodriguez v závere stiahol Valdemorovú. Táto hviezda povzbudzovala spoluhráčky na pokraji infarktu a prvá šprintovala vypýtať si od fanúšika španielsku vlajku.

Aj Slovenkám chýbala plejáda hviezd

Na šampionáte chýbali slávne družstvá minulosti – Taliansko (strieborné z ME 1995), Litva (víťazky 1997). Ukrajina (majster Európy 1995) radikálne omladila káder. Maďarský tréner László Rátgéber po desiatej priečke predpokladaného čierneho koňa ME prekvapujúco a pokojne vyhlásil, že ide o realitu výmeny generácií a treba si chvíľu počkať.

Slovensko v schéme výmeny v európskej špičke nemožno vynechať. Skvelá generácia rokov 1993 – 1999 zrejme definitívne skončila (naše boli na ME postupne 3., 4., 2., 4.). Medzi hviezdy nedávnej minulosti patrila celá plejáda našich – Dobrovičová, Bieliková, Kotočová, Kuklová, Kameníková. Tréner Matyáš sa pred dvoma rokmi v Le Mans pokúsil založiť tím ešte na veľkých menách (boli sme ôsme). Kováčik sa pokúsil v Grécku skĺbiť mladú skúsenosť (Kováčová, Žirková) s o niečo staršou (Luptáková, Lichnerová) a 32-ročnou Hirákovou. Zaradil 16-ročnú Růžičkovú. Jej o pár rokov staršie spoluhráčky Michulková, Číkošová, Jalčová, žiaľ, pre zranenie nemohli hrať. Vznikol kolektív – ani slávna minulosť, ani svetlá budúcnosť. Tá druhú možnosť tu existuje. Vrcholný funkcionár Medzinárodnej basketbalovej federácie, Bratislavčan Ľubomír Kotleba, trefne podotkol: „Slovenský ženský basketbal bol v nedávnej minulosti malým zázrakom. Taká malá krajina nemôže byť bez prerušenia večne na špici. Prestávka s perspektívnou, systematickou prácou všetkých zainteresovaných nás môže opäť vrátiť na staré pozície.“

SkryťVypnúť reklamu

PETER FUKATSCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu