„Sťažností máme neúrekom, týždenne možno 30-40. Aspoň polovica z nich je pre poplatky,“ hovorí vedúci odboru zdravotníctva Košického samosprávneho kraja Alojz Rajnič. Najviac z nich sa podľa neho týka prípadov, keď občan zaplatil, hoci patrí do niektorej kategórie oslobodených. „Najlepšie by bolo, keby neboli žiadne výnimky, a štát by dal tým, čo to potrebujú, peniaze cez sociálne dávky. Bolo by to jednoduchšie aj pre lekára, aj pre pacienta,“ hovorí Rajnič. Často sa tiež sťažujú zdravotne postihnutí ľudia. „Ťažko chápu, že dva poplatky platiť musia a jeden nie.“
V Košiciach sťažnosti pre poplatky riešia do 30 dní, zatiaľ však nevydali nijaké rozhodnutie o tom, že by lekár mal vrátiť pacientovi peniaze. „Väčšinou vybrali peniaze oprávnene,“ hovorí Rajnič.
V susednom Prešovskom kraji naopak neevidujú takmer nijaké sťažnosti pre poplatky. Ľudia sa podľa vedúceho odboru zdravotníctva Andreja Begu boli informovať skôr osobne. Vie, že v praxi k problémom dochádza. „Tendenciou je nezaplatiť, a ľudia si to naštudujú. Tým, že nie je jasné právne stanovisko k výkladu tohto zákona, sa môže stať, že obvodní lekári neoprávnene vyberajú.“ V Prešovskom kraji podľa neho dopravcovia pomaly prestávajú vyberať dve koruny za kilometer cesty sanitkou. „Majú dosť iných zdrojov. Je otázne, či neporušujú zákon.“
Málo nespokojných je aj v Banskobystrickom kraji. „Ľudia sa nesťažujú na konanie lekárov v súvislosti s poplatkami. Skôr na odbornú úroveň ošetrenia. Ak už aj na poplatky, tak nie na tieto dvadsaťkorunové, ale riešili sme prípad že lekári vyberali každý rok ‘registračný poplatok‘,“ hovorí Richard Rišňovský, vedúci odboru zdravotníctva. Zistili, že lekár tento poplatok evidoval ako sponzorský dar, teda nešlo o porušenie zákona.
Málo sťažností je aj v Trnavskom kraji.
V Trenčianskom ich je naopak dosť. „Máme sťažnosti na postup ambulantných lekárov. Niektorí skutočne vyberajú neoprávnene, napríklad za podanie injekcie, vypísanie receptu,“ hovorí Elena Štefíková, vedúca odboru zdravotníctva Trenčianskeho samosprávneho kraja. Lekárovi, na ktorého sa pacient sťažoval, zvyčajne zavolajú a upozornia ho. „Lekári väčšinou pacientovi pri najbližšej návšteve 20 korún vrátia. Sú pomerne ústretoví,“ hovorí.
Kde majú veľa sťažností
Košický kraj
Trenčiansky kraj
Kde majú málo sťažností
Prešovský kraj
Banskobystrický kraj
Trnavský kraj