
Americké lietadlové lode sú v plnej pohotovosti. FOTO – REUTERS
Nový typ vojny
Podľa vojenských analytikov bude prvá vojna 21. storočia, ako o nej hovorí George Bush, potrebovať celkom novú taktiku. Za posledné roky Američania na vojenské útoky len reagovali. A reagovali veľmi zdržanlivo: prioritou bola zakaždým bezpečnosť amerických vojakov. Preto najčastejšie odpovedali raketami a náletmi. Pozemné jednotky neprichádzali takmer do úvahy.
Presne tak zaútočili na bin Ladína v roku 1998, keď bombardoval americké ambasády v Keni a Tanzánii. Americkí vojaci neboli ohrození, ale rovnako v bezpečí zostali aj Ladínovi teroristi.
Dnes to bude celkom určite inak. Vo Washingtone sa horlivo uvažuje o tom, ako reagovať. Do úvahy ešte stále prichádza viac možností. Ale už teraz je jasné, že Amerika je pripravená obetovať v mene porážky terorizmu aj svojich ľudí.
„Môžete nariadiť letecké nálety, ktoré by boli podporené spoločnými vojenskými operáciami. Koalícia, ktorá si posvieti na teroristov, tam však musí poslať ľudí s puškami, a to znamená vysoké riziko,“ povedal pre New York Times francúzsky vojenský expert a šéf Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie Francois Heisbourg. „Zabudnite na to, že by sa obetiam dalo vyhnúť,“ doplnil ho britský vojenský historik John Keegan.
Možno neskôr, ale prekvapivo
Medzitým z Bieleho domu prenikajú informácie, že americká odpoveď nie je otázkou hodín, ba dokonca možno ani najbližších dní. Hovorí sa skôr o týždňoch a niektorí pripúšťajú, že odpoveď príde až po mesiacoch. Keď však príde, bude mať doteraz nepoznanú silu. „Máme veľmi veľké kladivo, ktoré môžeme použiť rôznymi spôsobmi a hocikedy,“ povedal agentúre Reuters vysokopostavený predstaviteľ Pentagonu.
Viac faktov hovorí, že pre útok je najlepší čas teraz. Podporuje ho veľká väčšina Američanov, svet sa zatiaľ nestihol spamätať z šoku a pristúpil na americký postoj, že ide o vojnu. Amerika musí jasne ukázať, že ešte stále je jedinou superveľmocou sveta.
Ale aj vyčkávanie Bieleho domu má svoje dôvody. Ešte stále nie je na sto percent jasné, že vinníkom je bin Ladín – a posledné, čo by Amerika chcela urobiť, je zmýliť sa. Všetko nasvedčuje tomu, že útok skutočne povedú na Afganistan. Treba ho však pripraviť.
Experti preto naznačujú, že čakanie nie je na škodu, ale zároveň upozorňujú, že v momente, keď k útoku dôjde, musí byť rýchly a prekvapivý.
Amerika sa pripravuje
Američania sú pripravení na vojnu. A veľmi rýchlo sa začali pripravovať aj americké jednotky. Od stredy sú v stave najvyššej pohotovosti. Pentagon údajne povolá 50 000 záložníkov. Využiť by ich chceli pri zaistení bezpečnosti v krajine, ale aj na prípadné útoky. Podľa denníka Los Angeles Times by to malo byť predpoveďou väčšej vojenskej mobilizácie. Naposledy povolali záložníkov v roku 1991, keď sa začala vojna v Perzskom zálive.
Blížiaci sa útok najlepšie dokazujú kroky Spojených štátov okolo Afganistanu. Uzatvárajú ho do akéhosi kruhu. Washington požiadal susediaci Pakistan o uvoľnenie vzdušného priestoru. Jedine ponad Pakistan totiž môže zaútočiť zo vzduchu.
Vo vodách Arabského mora sú pripravené dve americké lietadlové lode. Za normálnych okolností hliadkuje v tomto priestore iba jedna. Aj teraz sa mala USS Enterprise vrátiť, Washington ju však zastavil. Pred pakistanskými brehmi stojí aj USS Carl Vinson. Obe majú na palube 75 bojových lietadiel. K dispozícii by mali byť ponorky, rakety, bombardéry.
Ako by to mohlo vyzerať
Naďalej však nie je jasné, ako by samotný útok mal vyzerať. Najväčšie starosti Američanom robí asi afganský terén, ich mentalita a skúsenosti. Podľa expertov rozhodne nebude stačiť scenár z Kosova: bombardovaním sa v Afganistane nič nevyrieši. „Teroristi často ani nemajú trvalé základne. Ľahko sa roztratia,“ píše New York Times. Logickým riešením by preto mohla byť kombinácia vzdušných útokov, ktoré by podporila pechota priamo v teréne.
Tu však okamžite pesimisti pripomínajú, že Afganistan nie je Kuvajt. Žiadne rovné púšte. Preto by podľa analytikov mohli zohrať rozhodujúcu úlohu vysádkári. Vojna proti teroristom totiž nie je o zaberaní územia. Skôr by mohlo ísť o krátky a rýchly útok, následné stiahnutie sa a opäť návrat.
Problémom určite budú Afganci. Za sebou majú 30 rokov neustálej vojny. Vedia v nej žiť a sú patrične zanietení.
Američania si uvedomujú, že ich čaká dlhá vojna.
Vysokopostavený predstaviteľ Bieleho domu agentúre AP povedal, že Bush plánuje kampaň proti teroristom, ktorá môže trvať roky. „Toto nebude krátky program,“ hovoria vojaci.
Amerika sa pripravuje na najsilnejší zásah v histórii. Aj napriek tomu si ale celkom pokojne môžu poriadne vylámať zuby. Rusi im o tom určite čosi povedali.