Len niekoľko hodín po útoku Amerika hrdo vyhlásila, že Svetové obchodné centrum bude opäť dominovať panoráme mesta. Bez ohľadu na to, či nové „dvojičky“ budú vyššie a honosnejšie, alebo menšie a nenápadnejšie, Wall Street a jeho okolie podľa denníka Financial Times možno stratí svoj imidž srdca finančného sveta.
V dôsledku teroristického útoku museli spoločnosti sídliace v okolí „dvojičiek“ presunúť svoje pracoviská. Keďže práce na vyčistení a oprave postihnutej časti mesta môžu trvať viac ako desať rokov, firmy si budú musieť nájsť náhradné priestory, ktoré sa nakoniec môžu stať ich trvalým domovom. Už pred utorkovým výbuchom banky a ďalšie finančné spoločnosti začali v tichosti presúvať svoje kancelárie do iných častí mesta, prípadne aj do iných miest Ameriky. Vďaka technickému pokroku obchodníci už nemusia sedieť v kanceláriách v blízkosti Wall Street, aby boli v centre diania.
Iné časti New Yorku ponúkajú spoločnostiam okrem možnosti ušetriť na nájomnom aj lepšie možnosti na dopravu, viac reštaurácií a miest na odpočinok. „Chceš byť blízko Wall Street? Iste. Ale nemusíš tam byť osobne,“ povedal jeden z bankárov.
Trend postupného opúšťania finančného stredu sveta bol v posledných rokoch zjavný. Teroristický útok môže byť dôležitým faktorom pri rozhodovaní, či odísť, alebo ostať. Je však možné, že odchod finančníkov z dolného Manhattanu sa teraz urýchli.
Nie všetci bankári však s týmto názorom súhlasia a veria, že pre mnohé firmy je finančné centrum sveta stále príliš dôležité, a preto bude obnovené. Už v minulosti sa mnohé firmy vyhrážali, že sa presťahujú do príjemnejšieho prostredia, ale svetlá Manhattanu a jeho vysoké budovy ich vždy pritiahli späť. „Nemyslím si, že Wall Street je mŕtva,“ povedal jeden zo zástancov obnovenia. „Nakoniec, globálne firmy potrebujú byť zastúpené v dolnom Manhattane. Prestíž je stále dôležitá,“ dodal.
Poniektorí si aj napriek tomu myslia, že dolný Manhattan sa môže v budúcnosti zmeniť na miesto symbolizujúce nešťastie. S pamätníkmi a tichými parkmi.