BRATISLAVA - Vek, keď sa oplatí začať sporiť si na vlastnom dôchodkovom účte, sa asi zníži. Návrh reformátorov, aby mali na penziu z kapitalizačného piliera nárok všetci tí, ktorí si naň šetrili aspoň pätnásť rokov, včera ekonomickí ministri odporučili vláde zmeniť. Nárok na dôchodok z druhého piliera by mal vzniknúť až po sedemnástich rokoch sporenia.
„Ak bude chcieť niekto odísť do dôchodku v 62 rokoch, bude si musieť začať sporiť už sedemnásť rokov predtým. Neznamená to však, že dôchodkovej reformy sa budú môcť zúčastniť len tí, ktorí majú menej ako 46 rokov. Pokojne budú môcť začať sporiť aj 50-roční, tým však vznikne nárok na penziu, až keď budú mať 67 rokov,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý.
Ekonomickí ministri chcú touto zmenou znížiť atraktívnosť reformy pre staršiu strednú vrstvu ľudí. Beblavý: „Nechceme robiť reformu pre širokú vekovú skupinu. Radšej ju urobíme pre strednú a mladšiu generáciu, ktorá z nej bude mať najväčší osoh.“ Jej príslušníkom, ak nechcú odchádzať do penzií neskôr, sa oplatí zostať v starom systéme.
Deficit Sociálnej poisťovne by po znížení atraktívnosti dôchodkovej reformy pre staršie generácie nepredstavoval pre verejné financie riziko. „Náklady na zavedie druhého piliera takmer určite nepresiahnu stanovené jedno percento HDP,“ vyhlásil minister financií Ivan Mikloš.
Povinný prechod do kapitalizačného piliera budú mať len dnešní študenti. Pracujúci sa budú môcť rozhodnúť do osemnástich mesiacov po spustení kapitalizačného piliera, teda do polovice roku 2006. (tv)