
FOTO -TASR
na výsledky obchodovania Slovenska so zahraničím sú minimálne, ak nie nulové. Rusko však mohol začať pozitívne - v poslednom období je zahraničný obchod najlepší za posledné roky.
Tému privatizácie Slovenských elektrární si minister zatiaľ odložil. „Vyžaduje si to prelúskať kopy a kopy materiálov. Dajte mi aspoň týždeň,“ priznal Rusko s tým, že jeho nová funkcia mu skráti ranný spánok o polhodinu.
S niektorými opatreniami minister neváhal. Hneď po nástupe do funkcie vymenil poradcu bývalého ministra Henricha Hercega, ktorý sa podieľal na viacerých privatizačných projektoch. „Je to prirodzené právo každého ministra, aby sa obklopil ľuďmi, ktorým dôveruje, o to viac, že žijeme pomerne turbulentnú dobu,“ povedal Rusko.
Jasný názor má na podporu zahraničných investícií. V prioritách rezortu zaradil na prvé miesto investíciu PSA Peugeot Citroen. Privatizácia si v tomto rebríčku vyslúžila až piate. Za nevyhnutné považuje prilákať čo najviac investícií formou stimulov. „Štátna podpora je cestou k tomu, ako sem dostať investície. Ak to neurobíme my, urobia to iní,“ objasnil Rusko, prečo Slovensko musí ponúkať také lákavé podmienky a zo štátneho rozpočtu dotovať súkromné priemyselné parky.
Súkromné peniaze by sa mohli podľa Ruska podieľať na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Mochoviec. Vďaka nim by mohlo Slovensko v budúcnosti využiť boom na trhoch bývalej Juhoslávie a elektrinu vyvážať.
Nové kreslo teda pre Ruska nebude znamenať len svedomité štúdium materiálov, ale aj, ako povedal, skoršie ranné vstávanie. (tc)