Brusel 29. septembra (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ sa dnes v Bruseli v princípe dohodli na časovom harmonograme a témach medzivládnej konferencie, ktorá sa začne v sobotu v Ríme a do konca roka by mala prijať text prvej európskej ústavy.
Medzivládna konferencia rozhodne o ústave na základe návrhu, ktorý vypracoval Konvent. Viaceré krajiny (Taliansko, Nemecko, Francúzsko, Belgicko) ho chcú prijať v súčasnej podobe. Veľká skupina krajín, vrátane Slovenska, však žiada výrazné zmeny. Dnešná krátka diskusia o ústave potvrdila rozdielne postoje krajín.
Neotvárame Pandórinu skrinku, ale zapĺňame vzniknuté medzery, povedala novinárom rakúska ministerka Benita Ferrerová-Waldnerová. Požiadala o vyjasnenie úlohy prezidenta Európskej rady a vyslovila sa za zachovanie plnoprávnych komisárov pre všetky krajiny aj po roku 2009.
Poľská ministerka pre európske záležitosti Danuta Hübnerová označila za najdôležitejšiu požiadavku Varšavy zachovanie rozdelenia hlasov podľa Zmluvy z Nice. Poľsko podľa nej odmieta nové pravidlá hlasovania v Rade ministrov, ktoré navrhol Konvent.
V Nice totiž Poľsko spolu so Španielskom získali veľmi výhodný počet hlasov (27) oproti ľudnatejšiemu Nemecku či Francúzsku (29). Konventom navrhovaný model predpokladá dvojitú väčšinu, ktorú by tvorila väčšina členských štátov predstavujúca zároveň 60 percent populácie.
Viacerí ministri tiež spochybnili ambiciózny časový plán MVK, ktorú chce Taliansko uzavrieť na summite v Bruseli 12.-13. decembra. Ferrerová-Waldnerová pripomenula, že napríklad v Poľsku pripravovali novú ústavu osem rokov. Vo svetle toho sa nemusí úplne všetko pri európskej ústave stihnúť za tri mesiace, dodala šéfka rakúskej diplomacie.
Rakúsko, Fínsko a Litva žiadali dnes podľa diplomatov ustanovenie pracovných skupín na úrovni expertov, ktoré by pripravovali zasadania MVK. Proti tejto myšlienke sú Nemecko i Francúzsko, ktoré sa obávajú, že by experti otvárali dohody z Konventu a brzdili pokrok MVK.
Talianske predsedníctvo zopakovalo zámer udržať rokovania na najvyššej politickej úrovni (ministri a premiéri). Krajiny, ktoré chcú zásadne meniť návrh Konventu, vyzvalo na rozvážnosť a triezvosť pri predkladaní návrhov na zmeny.
Som si istý, že všetci, čo chcú navrhovať zmeny, tak robia s cieľom dospieť k riešeniu, nie ohroziť výsledok konferencie, povedal šéf talianskej diplomacie Franco Frattini. Pripomenul, že cieľom EÚ je dať občanom ústavu dostatočne skoro pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú 19. júna 2004.
MVK sa začne v sobotu v Ríme. Po predpoludňajšom slávnostnom otvorení na najvyššej úrovni sa popoludní uskutoční prvé pracovné rokovanie na úrovni ministrov zahraničných vecí. Celkovo plánuje talianske predsedníctvo do konca roka najmenej tri summity a asi šesť ministerských rokovaní.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem