Rím 29. septembra (TASR) Medzivládnu konferenciu Európskej únie o európskej ústave slávnostne otvoria v sobotu v Ríme. Lídri 25 členských a vstupujúcich krajín EÚ - Slovensko bude zastupovať premiér Mikuláš Dzurinda - sa zídu v talianskej metropole na neformálnom summite, aby začali niekoľkomesačné rokovania o ústave.
Ide v poradí už o šiestu historickú konferenciu v procese budovania spoločnej Európy. Všetky doterajšie veľké európske zmluvy, vrátane dohôd z Maastrichtu, Amsterdamu a Nice, boli vypracované na tomto druhu konferencií, na ktorých sa rozhodnutia prijímajú jednohlasne.
Niektoré z nich trvali viac ako rok, talianske predsedníctvo EÚ však dúfa, že sa dohodu a európskej ústave podarí dosiahnuť do troch mesiacov a šéfovia 25 krajín budú môcť formálne dokončiť rokovania na európskom summite 12. a 13. decembra v Bruseli.
Medzivládna konferencia bude o ústave rokovať na základe návrhu, ktorý pripravil Konvent o budúcnosti EÚ. Zatiaľ čo niektoré krajiny - Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko - si neželajú väčšie zmeny v texte Konventu, skupina najmä menších štátov, vrátane Slovenska, presadzuje výraznejšie zmeny.
Celkovo je počas konferencie naplánovaných osem veľkých schôdzok. Na troch sa zídu premiéri a prezidenti 25 krajín - prvá sa uskutoční 4. októbra, druhá 16. a 17. októbra a tretia 12. a 13. decembra. Na zvyšných piatich budú hovoriť ministri zahraničných vecí.
Desať pristupujúcich krajín bude mať na konferencii rovnaké postavenie ako súčasné členské štáty únie. Bulharsko, Rumunsko a Turecko budú mať nárok len na štatút pozorovateľa.
Za zorganizovanie rokovaní bude niesť zodpovednosť taliansky premiér Silvio Berlusconi a jeho ministri. Berlusconi bude takisto zohrávať ústrednú úlohu v hľadaní všeobecného konsenzu.
Na konferencii sa zúčastnia i reprezentanti Európskeho parlamentu. Európsku komisiu bude zastupovať jej predseda Romano Prodi na summite a niektorí komisári na rozhovoroch ministrov zahraničných vecí. Komisia ani parlament nebudú mať právo hlasovať, ich úloha bude skôr spočívať v expertíznej činnosti a hľadaní rovnováhy.
Otvoreniu konferencie dnes predchádza schôdzka ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli. Ministri majú prijať oficiálne stanovisko k rokovaniam o ústave, vrátane časového harmonogramu a hlavných tém konferencie.
V súvislosti s Medzivládnou konferenciou EÚ navštívi v utorok Brusel taliansky prezident Carlo Azeglio Ciampi, ktorý bude o ústave diskutovať s poslancami Európskeho parlamentu.