Vytlačiť ju bola pre neho hračka. Stačil mu na to počítač a farebná tlačiareň. Na kvalitu bankoviek príliš nehľadel, použil obyčajný kancelársky papier. S výsledkom bol spokojný, hoci jeho výrobok experti neskôr ocenili štvorkou, čo znamená, že šlo o menej podarený falzifikát.
„Vyrobil som dvanásť tisíckorunáčok. Jednu som dal svojmu spolužiakovi Lacovi. Dozvedel sa o tom Roman, ktorý ma pristavil a požiadal, aby som mu urobil viac takých bankoviek. Povedal, že ich dá priateľom a tí ich v Košiciach rozmenia. Sľúbil mi, že keď sa im to podarí, dostanem od neho päťsto korún. Na druhý deň som mu odniesol desať tých tisíckorunáčok, čo som vyrobil doma na počítači,“ ozrejmil maloletý Jaro okolnosti, za akých sa ním vytlačené falzifikáty dostali do obehu.
V potravinách
tisícku rozmenil
Šestnásťročný Roman nelenil a okrem toho, že sa sám pokúšal falošné bankovky rozmeniť, dve z nich dal o rok staršiemu kamarátovi Mariánovi. Ten jednu z falošných bankoviek použil ešte v ten deň. Podarilo sa mu ju rozmeniť v rožňavskej predajni potravín Snaha.
Zarobiť na falošnej tisícovke chcel aj 24-ročný Paľo. Chýbala mu však odvaha ísť ju niekam rozmeniť „na drobné“, preto tým poveril mladistvého Gaba. Upozornil ho, že bankovka je falošná, a poslal ho s ňou na nákup do obce Nižná Slaná.
Majiteľ kolkárne a baru na prvý pohľad nič nezbadal. Chlapec si vybral dve škatuľky cigariet značky Marlboro, balíček lupienkov a fľašu červeného vína.
„Za tovar v hodnote 176 korún platil tisíckou, z ktorej som mu zvyšok peňazí vydal. V bare bolo tlmené svetlo, a tak som si až pri odkladaní bankovky všimol, že asi nie je pravá. Presvietil som ju pod lampou a zistil som, že je falošná. Obzeral som sa po zákazníkovi, ktorý ňou platil, ale len čo ma zbadal, začal utekať.“
Autora bankoviek
nestíhali
Na rožňavskej polícii sa začali zbiehať informácie o chlapcoch, čo sa snažia nakupovať za falošné tisíckorunáčky. Úspech sa striedal s neúspechom, ale mládencov to od ďalších pokusov neodradilo. Na to, že im je v pätách polícia, prišli až vtedy, keď už bolo neskoro.
Po zavŕšení vyšetrovania prokurátor obžaloval štvorlístok Rožňavčanov, ktorý tvorili 24-ročný Pavol, 16-ročný Roman a jeho o rok starší kamaráti Gabriel a Marián, z trestného činu falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov.
Trestne stíhaný nebol len 14-ročný Jaro, ktorý uvedené bankovky vyrobil na svojom počítači. Mal šťastie, že v čase spáchania trestného činu bol maloletý.
Paľo, Roman a Gabo sa pred senátom Okresného súdu v Rožňave k spáchaniu trestného činu priznali. Marián, posledný z partie, využil svoje právo a odmietol vypovedať. Všetci však svorne tvrdili a na svoju obranu uvádzali, že im ani len nenapadlo, aké závažné následky môže mať to, čo robili.
Mariána, Gaba a Pavla súd „odmenil“ podmienečnými trestmi od osem mesiacov do dvoch rokov s odkladom na skúšobnú lehotu od dvanástich mesiacov do štyroch rokov.
Dosiaľ dvakrát súdne trestaný 16-ročný Roman si vyslúžil dva roky nepodmienečne. Odpyká si ich v nápravnovýchovnom ústave pre mladistvých, kde je za krádež, vlámanie a porušovanie domovej slobody aj v súčasnosti.
Romanovi, tobôž nie jeho plačúcej mame, sa trest, ktorý dostal, nepáčil. Odvolali sa na Krajský súd v Košiciach, ale ten ich žiadosť o uloženie menej prísneho trestu, zamietol ako neodôvodnenú.
MARCELA GÁLOVÁ
FOTO – ARCHÍV