Od januára zapíšu novú spoločnosť do obchodného registra za týždeň, dnes to trvá aj pol roka. Únia čelí návalu falošných značiek na svoj trhPrávo obchodných spoločností
Prínosy
* zjednodušenie zakladania firiem v krajinách únie,
* zjednodušenie konania o poskytnutí ochrany pre jednotlivé predmety priemyselno-právnej ochrany,
* zjednodušenie a harmonizácia predpisov o účtovníctve,
* rozšírenie platnosti patentu, ochrannej známky, dizajnu a označenie pôvodu výrobku na celé územie EÚ.
Riziká
* zavedením tzv. doplnkového ochranného osvedčenia pri liečivách sa oddiali, možnosť výroby generických liečiv (ide o „uvoľnené“ liečivá, ktoré produkujú menší farmaceutickí výrobcovia po uplynutí patentovej ochrany liečiva, napríklad celaskon),
* v dôsledku nárastu počtu chránených predmetov priemyselného vlastníctva sa zvýši pravdepodobnosť vzniku sporov medzi ich majiteľmi.
(Podľa Slovensko na ceste do Európskej únie, Kapitoly a súvislosti, J. Figeľ a M. Adamiš.)
Jednoduchší postup pri založení obchodnej spoločnosti, päťdňová lehota na zápis do obchodného registra, zjednodušenie predpisov o účtovníctve. Aj to sú zmeny, ktoré nastanú v právnych predpisoch o obchodných spoločnostiach - dokonca skôr, než sa Slovensko stane v máji 2004 členom Európskej únie.
O postupe pri registrácii podnikateľských subjektov rozhoduje každý členský štát sám. „Existujú len minimálne požiadavky na harmonizáciu v tejto oblasti a tie sme už splnili. Takže na vstup sme, pokiaľ ide o právo obchodných spoločností, pripravení už dnes,“ hovorí Ivana Dubová, poradkyňa štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.
V roku 2000 na Slovensku zaregistrovali takmer 90-tisíc obchodných spoločností, o 7-tisíc viac ako rok predtým. Aj to je dôkaz, že o podnikanie je záujem, ktorý sa po vstupe do únie môže ešte zvýšiť.
Pre kapitolu - Právo obchodných spoločností - sa naše členstvo v únii bude symbolicky datovať už k 1. januáru 2004. „Vtedy by mal podľa predpokladov ministerstva spravodlivosti vstúpiť do platnosti nový zákon o obchodnom registri, ktorý výrazným spôsobom zmení podmienky zápisu do registra a prispeje k zrýchleniu a zjednodušeniu celého konania,“ hovorí Dubová.
Dnes trvá zápis až šesť mesiacov a postup je značne neprehľadný. V Rakúsku sa zápis dá vybaviť za jeden deň, prinajhoršom týždeň. Ak by sa nič nezmenilo, zahraničné firmy by si radšej založili sídlo v neďalekej Viedni a podnikali na našom území iným spôsobom. Slovensko by tak prišlo o dane, ktoré by spoločnosti platili v Rakúsku.
„Nový zákon to mení. Osobitný procesný postup skráti konanie na päť pracovných dní, odstráni nejednotnosť požiadaviek jednotlivých registrových súdov aj právnu neistotu osôb podávajúcich návrh,“ vysvetľuje Dubová. „Nový zákon predpokladá univerzálne formuláre, ktoré by mali byť voľne dostupné aj na internete a ustanovenie presného zoznamu príloh, ktorými je potrebné návrhy na zápis doložiť.“
Už dnes slovenské subjekty zakladajú spoločnosti v zahraničí a zahraničné u nás. Vstupom do únie sa však proces zjednoduší. Slovenské firmy získajú rovnaké práva i povinnosti ako všetky európske. Podľa Dubovej prinesú zmeny Slovensku množstvo výhod. „Úpravou registra sa náš trh otvorí zahraničným investíciám, zvýši sa atraktivita nášho podnikateľského prostredia. Firmy, ktoré budú mať u nás sídlo, budú u nás aj zdaňované a naše obchodné spoločnosti zasa získajú európske skúsenosti,“ dodáva.
Druhou stranou mince podľa Dubovej je, že prijímanie právnych predpisov pred naším vstupom je hektické. Občania, podnikateľské subjekty, ale aj právnici na zmeny často nie sú pripravení. Medzery v našej legislatíve zas môžu využiť nepoctivé podnikateľské subjekty.
MIRIAM ZSILLEOVÁ