riaditeľ nových lodeníc, sa obáva, že valné zhromaždenie odhlasuje zmeny, ktoré môžu ohroziť už rozbehnuté ozdravovanie podniku. Tým by sa ohrozilo aj splácanie úveru so štátnou garanciou vo výške 30 miliónov mariek, ktorý podnik získal koncom minulého roka. Prezident Fondu národného majetku Jozef Kojda však takýto scenár včera pre denník SME vylúčil.
Za obzvlášť rizikový Žucha považuje spôsob navyšovania základného imania SLKB, ktoré podľa jeho informácií pripravujú nové orgány. Má sa udiať presunom hotovosti zo spoločnosti SLK Stroje a Mechanizmy, čím sa posilní akcionársky vplyv tejto spoločnosti na úkor FNM. Ten prostredníctvom svojej dcéry Dlhopis o.c.p. kontroluje 100 % akcií SLKB a navrhovanou transakciou by sa znížil na asi 10 %. „Je to postup veľmi podobný tomu za čias, keď lodenice kontrolovala skupina okolo Mariana Jančošeka,“ skonštatoval Žucha.
Prezident FNM to vylučil s odôvodnením, že všetky kroky, ktoré by navrhovali orgány lodeníc, musí odsúhlasiť výkonný výbor FNM. „Orgány fondu žiadny oficiálny návrh o nejakej forme navyšovania základného imania nedostali a bez nášho súhlasu ho ani nie je možné vykonať,“ dodal Kojda.
Odmietavý postoj Kojda tlmočil aj k obavám Žuchu o rýchlu snahu vedenia lodeníc predať podnik investorovi z niektorej európskej krajiny. „To by bolo iba krátkodobé riešenie, investor by mal byť zo zámoria alebo aspoň zo Škandinávie, aby sa tak posilnilo postavenie podniku,“ povedal Žucha. Šéf FNM však uviedol, že orgány lodeníc nemajú na rokovania s investorom žiadny mandát a takýto krok by sa nemohol udiať bez súhlasu ministertsva financií a veriteľských bánk, s ktorými fond reštrukturalizáciu lodeníc koordinuje.
Práve rola, akú majú v lodeniciach hrať veriteľské banky VÚB a Istrobanka, je ďalším sporným bodom. Tie už totiž po preobsadení orgánov nových lodeníc, ktoré prebehlo začiatkom augusta, nemajú v dozornej rade zástupcov. To je podľa Žuchu nepredstaviteľné, kedže podnik úverujú a bez nich by ozdravenie nebolo možné.
Podľa Kojdu majú banky v prvom rade záujem o splatenie úverov a to sa dá zabezpečiť aj inými spôsobmi, ako je vymenovanie ich zástupcov do dozornej rady. Spomenul fakt, že použitie peňazí od bánk je striktne účelovo viazené. „Listom sme ministerstvo financií upozorňovali aj na tento problém. Ministerstvo sa však vyjadrilo, že účasť bánk v dozornej rade nie je potrebná,“ uzavrel Kojda.
Mimoriadne valné zhromaždenie začiatkom augusta preobsadilo orgány SLKB v prospech ľudí blízkych SMK. Podľa týždeníka Trend sa predsedom predstavenstva stal Jaroslav Papp a členom predstavnetsva Bartolomej Radi. Z dozornej rady mal už v marci odísť Milan Kopčok a podľa zápisníc do nej mali zasadnúť Rezső Duray a sestra poslanca za SMK Eva Fignárová. Okrem toho bola aj snaha nominovať do predstavenstva zástupcu Prvej komunálnej banky Ľudovíta Konczera, ktorá nemala k lodeniciam doposiaľ žiadny vzťah. Pre nové vedenie spoločnosti pracuje aj advokát Oskar Világi považovaný za šedú eminenciu SMK.
Podľa zdroja, ktorý si neželá byť menovaný, personálne rošády stabilizácii podniku určite neprospievajú a nepomôžu ani zamestnancom. „A už vôbec nepodporujú výroky predstaviteľov FNM o tom, že sú lodenice už konsolidovanou firmou,“ skonštatoval. Svetlo by do ďalšieho vývoja malo vniesť dnešné valné zhromaždenie.
TOMÁŠ KURTANSKÝ