BRATISLAVA – Rozšírený tím NATO, ktorý bol tento týždeň na Slovensku, nás podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany Rastislava Káčera hodnotil kriticky, ale rovnako kriticky hodnotí i členské krajiny aliancie. „Rokovania, ktoré mali trvať dve hodiny, trvali aj štyri.“ Experti z NATO k nám prišli posúdiť podklady pre správu o pokroku krajiny, ktorá je základom plánu na ďalší rok.
„Materiál sme prechádzali slovo po slove, vetu po vete a vysvetľovali veci, ktoré im neboli jasné,“ povedal štátny tajomník Jozef Pivarči. Slovensko musí dokázať, že vie, ako postaviť armádu, ktorá bude použiteľná v systéme kolektívnej bezpečnosti aj pri obrane vlastného štátu. Experti kladne hodnotili posun, ktorý nastal na ministerstve, zvlášť v poslednom čase.
Po rokovaní s námestníkom generálneho tajomníka NATO Klausom Petrom Klaiberom má rezort obrany aj nové úlohy, ktoré musí Slovensko splniť do summitu NATO 2002 v Prahe. Ide napríklad o zavedenie metódy strednodobého obranného plánovania, zvýšenie vycvičenosti príslušníkov pozemných i vzdušných síl, ale aj úlohy v legislatívnej oblasti.
V prístupovom procese do NATO má Slovensko splniť 64 partnerských cieľov. Jeden z nich bol upravený a odpadla nám tak úloha vyčleniť pre potreby aliancie roj nadzvukových lietadiel MiG-29. „Pre alianciu tento bod nebol nikdy lukratívny. Ani Nemecko nedokázalo nasadiť svoje migy v operácii aliancie,“ povedal štátny tajomník Jozef Pivarči.
„Náklady na zabezpečenie tohto cieľa predstavujú až 3,5 miliardy korún, čo je asi 18 percent financií na všetky úlohy,“ poznamenal minister Jozef Stank. Vyčlenenie transportných vrtuľníkov Mi-17 a Mi-24, určených na podporu pozemných vojsk, zostáva v pláne.
O nedávnom rozhodnutí dopracovať koncepciu výstavby vzdušných síl Stank povedal, že z pôvodných šiestich variantov vybral nahradenie sovietskych nadzvukových strojov ľahkými viacúčelovými podzvukovými lietadlami. Už v piatok by mal podpísať konečnú verziu, ktorú predloží Rade obrany štátu. Ak ju tá schváli, poverí ministra vypracovaním zadania na vypísanie tendra na nákup týchto nových lietadiel.
Stank zdôraznil, že aj v tom najrýchlejšom prípade by prvé lietadlo, zatiaľ neurčeného typu, prišlo najskôr v roku 2003. „Znamená to, že ide o mimoriadne vážne rozhodnutie, ktoré bude zasahovať do politického života minimálne dvoch budúcich vlád.“
(tasr, fw)