, všetky napokon prešli.
Za vyslovenie nedôvery vláde bolo 98 opozičných poslancov (chýbal vážne chorý komunistický poslanec), proti sa vyslovilo 100 koaličných zákonodarcov. Hlasovalo sa verejne.
Ostro sledovaným mužom bol rebelujúci poslanec ČSSD Josef Hojdar, ktorý sa pri hlasovaní o nedôvere zdržal hlasovania. „Vláda nestratila väčšinu. Hojdar nedal hlas návrhu na vyslovenie nedôvery, vládu teda podporil,“ hodnotil Špidla.
Koalícii sa potom tesnou väčšinou darilo presadzovať aj jednotlivé reformné zákony. Popoludní Hojdar hlasoval proti zákonu o nemocenskej, ktorý znamená o polovicu menej peňazí v prvých dňoch ochorenia.
Reformnými zákonmi chce vláda spomaliť nebezpečný nárast dlhov štátu. Počas troch rokov chce kabinet ušetriť asi 200 miliárd korún na výdavkoch a viac než 70 miliárd korún získať z vyšších daní. Zákony môže do snemovne ešte vrátiť veto prezidenta.
V snemovni včera padali ostré slová. ODS tvrdila, že koalícia si zabezpečila hlasy svojich poslancov zastrašovaním. „Po tomto hlasovaní je zrejmé, že sa premiér nemôže spoliehať na 101 hlasov vládnych poslancov,“ povedal predseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Podľa politológov sa hlasovanie o nedôvere obrátilo proti ODS, pretože krehkú koalíciu pred hlasovaním o reforme úspech posilnil.
Hojdar kritizuje vládou navrhované reformy a zastupuje ľavicové krídlo strany upozorňujúce na tvrdé sociálne vplyvy reformy. Reformu označil za kontraproduktívny zlepenec a povedal, že ide proti volebnému programu ČSSD.
Tvrdí tiež, že ho už rok sleduje a odpočúva Bezpečnostná informačná služba, o čom informoval parlamentnú komisiu na kontrolu BIS. Vo štvrtok povedal, že hlasovať o nedôvere bude podľa toho, ako o jeho podnete rozhodne. Komisia včera ráno konštatovala, že Hojdara BIS nesleduje. Poslanec však trvá na tom, že dve autá, ktoré ho sledovali a ich značky si zaznamenal, patrili BIS.
„Je vidno, že pán Hojdar je vo veľmi zlom psychickom stave, do ktorého sa dostal na základe zvláštnej hry, ktorá sa okolo neho odohrala,“ reagoval na poslancovo zdržanie sa v hlasovaní minister vnútra Stanislav Gross.
Porovnanie reforiem ČESKO
PRIAME DANE
daň z príjmov podnikov klesne počas nasledujúcich troch rokov z 31 na 24 percent, ale zvýši sa daňový základ.
NEPRIAME DANE
zdaňovanie cigariet stúpne do roku 2006 zo 40 na 57 percent ceny,
liter liehu bude zdanený 265 korunami namiesto dnešných 234 korún,
daň z benzínu stúpne v januári o 60 halierov na liter, daň z nafty o 2,20 koruny,
časť služieb (telefón, internet, právne služby) zdaňovaných zníženou 5-percentnou daňou z pridanej hodnoty sa presunie do základnej sadzby dane (22 percent).
DÔCHODKY
vek odchodu do dôchodku sa do roku 2012 zvýši na 63 rokov pre mužov i ženy. Sprísni sa predčasný odchod do dôchodku,
v druhej fáze zostane dôchodkový systém priebežný. Do výšky dôchodkov však bude zavedená zásluhovosť - dôchodok bude viac zodpovedať výške pracovného príjmu.
REDUKCIA PODPÔR
zníži sa príspevok na stavebné sporenie z 4500 na 3000 korún.
VEREJNÉ FINANCIE
prvá fáza reformy má spomaliť zadlžovanie krajiny. Do roku 2006 chce česká vláda ušetriť 200 miliárd korún a získať 70 miliárd nových príjmov. Schodky verejných rozpočtov majú klesnúť zo siedmich na štyri percentá hrubého domáceho produktu.
SLOVENSKO
PRIAME DANE
rovná daň 19 percent začne platiť v januári, ak ju schváli parlament,
zruší sa daň z dedičstva a darovania. V roku 2005 sa zruší aj daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.
NEPRIAME DANE
parlament schválil zjednotenie sadzieb dane z pridanej hodnoty. Od januára bude jednotná 19-percentná DPH,
spotrebné dane sa naposledy zvýšili v auguste a ich ďalší nárast v januári sa neplánuje.
DÔCHODKY
parlament prijal zákon o sociálnom poistení, na ktorom stojí prvý pilier dôchodkového systému. Bude znamenať predĺženie veku odchodu do dôchodku na 62 rokov, vyššiu zásluhovosť pri určení výšky dôchodku, zmenu odvodov,
pripravuje sa i návrh druhého - kapitalizačného piliera dôchodkového systému.
REDUKCIA PODPÔR
podpora stavebného sporenia má po schválení parlamentom klesnúť z 3000 na 1500 korún ročne a bonifikácia úrokov z hypoték z 2,5 na 1 percento.
VEREJNÉ FINANCIE
po zohľadnení všetkých opatrení a reforiem má klesnúť deficit verejných financií v roku 2004 na 3,9 percenta hrubého domáceho produktu. Cieľom vlády je jeho ďalšia redukcia. (jj, čtk)