
Doteraz sa oplatilo vybrať si namiesto práceneschopnosti dovolenku najmä bohatším a tým, čo zarábajú nadpriemerne. Po novom bude takéto riešenie v prípade krátkej choroby výhodnejšie pre všetkých.
ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Od budúceho roka bude nemocenská nižšia a platiť ju bude zamestnávateľ. Pre chorých zas bude výhodnejšie nedať sa vypísať, ale radšej si vybrať dovolenku.
Mnohí zamestnávatelia protestujú, že nový systém je pre nich drahý. Pritom odvody do nemocenského poistenia sa im znížia z 3,4 na 1,4 percenta z hrubých miezd zamestnancov a podľa výpočtov SME by teda mohli „po novom“ ušetriť veľkú časť nákladov – ak ich zamestnanci nebudú často a dlho chorí.
Nemocenskú budú firmy platiť počas prvých desiatich dní PN. Prvé tri dni 25 percent z dennej hrubej mzdy chorého zamestnanca a od štvrtého do desiateho dňa 55 percent. Doteraz preplácala Sociálna poisťovňa chorým 70 a po troch dňoch 90 percent z čistej mzdy.
Možnosti, ako ušetriť, sú dve – zamestnancov budú firmy nútiť čerpať namiesto „péenky“ dovolenku, alebo znížia chorobnosť – napríklad aj investíciami do zdravšieho pracovného prostredia či do prevencie. Na Slovensku to pochopili najmä bohatšie firmy s výraznou zahraničnou účasťou. Niektoré dávajú svojim ľuďom dni voľna navyše.
V starom systéme si dovolenku počas choroby brali iba ľudia, ktorí zarábali viac ako priemernú mzdu – bolo to finančne výhodnejšie. V novom k tomuto kroku budú zrejme prinútení i ľudia, ktorí zarábajú minimálne a ktorí si „péenkou“ doteraz mohli výhodne predĺžiť voľno.
Proti novému systému sa ozvali aj odborári. (haj)