
Aloa pôvodne pochádza z Afriky. FOTO – (IT)
Čitateľka z Bratislavy
Liečivý účinok rastlín aloa poznali už starí Egypťania. Nazývali ju aj „rastlinou nesmrteľnosti“. Jej pôvodnou domovinou je Afrika, odkiaľ aloe previezli v 16. storočí do Severnej Ameriky. Všetky druhy rodu aloa sú podobné kaktusom a sú jedovaté. Vnútorný objem listov vyplňuje gél pozostávajúci z 96 percent vody. Vo zvyšných 4 percentách sa našlo až 75 látok, ktoré sú účinné vo fytoterapii. Z rastlín sa pripravujú odvary, tinktúry, gély, ktoré slúžia na vonkajšie i vnútorné užitie.
Vo fytoterapii sa využíva najmä gél, a to pri liečbe poranení, kde pôsobí anesteticky, zmierňuje svrbenie, opuchy a bolesti. Má antibakteriálny a protiplesňový účinok (počas 6 dní sa aplikuje 25-percentný gél). Podporuje aj pooperačné regenerácie rán, zmierňuje popáleniny, minimalizuje poškodenie kože mrazom, chráni pri radiácii (antioxidant), hojí psoriázu. Šťava z aloe sa využíva pri liečbe zápalových ochorení zažívacieho traktu, regulácii gastrointestinálneho pH, detoxikácii čriev, na zníženie hladiny cukru v krvi (pol čajovej lyžičky extraktu počas 14 dní) a na redukciu artritických opuchov. Výskumníci zistili, že niektoré zložky z aloe stimulujú imunitný systém a aktivujú imunitnú odpoveď na infekciu AIDS, pomáhajú pri rakovine pľúc aj iných druhoch rakoviny.
Droga je vo vyšších dávkach a pri častom užívaní jedovatá. Vyvoláva dráždenie a bolesti brucha a škodí najmä tehotným ženám. Použitie prípravkov z aloe by ste mali konzultovať s lekárom.
Tradičný recept na prípravu tinktúry je nasledovný: 300 g čerstvých listov, 500 g kvalitného včelieho medu, 7 dcl červeného vína, 1 dcl čistého liehu, to všetko pomiešať, nechať vylúhovať v tmavej, uzavretej fľaši 8 až 10 dní (občas prevrátiť). Užívať dva až tri týždne tri razy denne polievkovú lyžicu aspoň štvrť hodiny pred jedením (maximálne dve kúry do roka). Odvar sa pije občas večer pred spaním alebo skoro ráno nalačno.
RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD