Áno, ak proti nej včas nezasiahneme. Platí to, samozrejme, aj pre ostatné hrdze, proti ktorým sú účinné len preventívne zásahy. V prípade bielej hrdze chryzantém (Puccinia horiana) sú nechemické opatrenia dôležitejšie a účinnejšie ako chemické, pretože sa prenáša chorými sadenicami alebo odrezkami odobratými z chorých materských rastlín. Nevyhnutná je preto dôkladná kontrola nakupovaných sadeníc. Pri nej sa treba zamerať predovšetkým na spodné strany listov. Keď je to možné, kontrolu treba vykonať priamo u výrobcu sadeníc a spojiť aj s prehliadkou materských rastlín. Ešte lepšie je pri nákupe sadeníc žiadať od množiteľa chryzantém potvrdenie o dobrom zdravotnom stave sadeníc. Toto potvrdenie môže vystaviť na základe vykonanej kontroly materských rastlín i sadeníc fytoinšpektor ÚKSÚP-u na žiadosť množiteľa.
Biela hrdza chryzantém sa v porastoch šíri pomocou výtrusov, ktoré sa pri daždi a počas zavlažovania z ložísk postupne uvoľňujú a dostávajú sa na ďalšie listy, kde v kvapke vody vyklíčia. Riziko napadnutia rastlín bielou hrdzou môžeme preto znížiť včasným zakrytím porastov, správnym zavlažovaním (najlepšie podmokom) a redším sponom.
Účinná ochrana chryzantém proti bielej hrdzi spočíva predovšetkým v pravidelných kontrolách porastov. Ak nájdeme listy s podozrivými príznakmi, okamžite ich z rastlín odstránime a hneď začneme s pravidelnou chemickou ochranou, na ktorú môžeme použiť prípravky Baycor 25 WP, Bayleton 25 WP, Dithane DG, Novozir MN 80, Plantvax 20 EC, Saprol alebo Topas 100 EC. Postreky opakujeme v 7- až 10-dňových intervaloch a prípravky striedame. Silno infikované rastliny spálime. Z postihnutých porastov sa nesmú odoberať odrezky na ďalšie množenie. Ing. JURAJ MATLÁK