Aby georgíny a mečíky pekne kvitli aj v budúcom roku, treba vybrať hľuzy pred príchodom prvých mrazov? Nadzemnú časť rastlín zrežeme, pri hľuze ponecháme zvyšky na šírku dlane. Hľuzy opatrne vykopeme, očistíme od buriny aj zeminy. Sušíme ich tak, že hľuzy obrátime stonkami dolu, aby vytiekla zvyšná tekutina. Po niekoľkých dňoch ich uložíme v plytkých debničkách do chladnej pivnice (asi 5 oC). Hľuzy mečíkov vyberieme najneskôr do polovice októbra. Listy odrežeme a hľuzy opatrne vykopeme i s malými hľuzkami – brutom. Necháme ich osušiť. Po vytriedení (zvlášť malé a zvlášť veľké) ich uložíme do suchého piesku v plytkých debničkách, kde prezimujú pri teplote 5 stupňov C.
Nesprávna minerálna výživa ovocných stromov je častou príčinou rôznych chorôb plodov? Nedostatok, ale aj nadbytok živín sa môže prejaviť na rastlinách, ale aj na dopestovanej úrode. Nadbytok dusíka vyvoláva sklovitosť dužiny jablka. Takto postihnuté plody majú horšiu chuť i skladovateľnosť. Výhodné je používanie organických alebo kombinovaných, pomalšie pôsobiacich hnojív.
Nie každý má dostatočne veľkú záhradu na pestovanie vlašského orecha? Okrem orechov je však v našich podmienkach možné pestovať aj iné druhy škrupinového ovocia, ako je lieska veľkoplodá a mandľa. Liesku pestujeme ako ker i ako polokmeň. Mandľu najčastejšie pestujeme ako zákrpok alebo štvrťkmeň. Tieto ovocné druhy je vhodné vysadiť na jeseň.
Z ruží po lete vystrihávame slabé výhonky a odstránime napadnuté listy? Sústavne odstraňujeme odkvitnuté výhonky. Silné výhonky skracujeme, aby sa docielilo vyzretie dreva celého kra. Obmedzujeme zálievku nielen ruží, ale aj ostatných listnatých drevín.
Semená slnečníc musíme pri dozrievaní chrániť pred vtákmi, najmä sýkorkami a pinkami? Úbory slnečníc včas odrežeme a dosušíme na mieste chránenom pred operencami. Semená, ktoré ponecháme na rastline, chránime návlekom z vrecoviny alebo inej tkaniny. S príchodom zimy ochranu odstránime a „kŕmidlo“ pre vtáčiky je hotové.
V septembri dozrieva baza a jarabina, ktoré predstavujú vhodné krmivo pre vtáctvo? Celé násady plodov rozvešiame na vhodnom mieste, chránenom pred dažďom, kde ich necháme uschnúť. V zime môžeme tieto plody zmiešať s iným krmivom pre vtáčiky. (pav)