BRATISLAVA – Spomaľovanie ekonomického rastu krajín Európskej únie je pre strednú a východnú Európu zlou správou – miera nezamestnanosti bude pravdepodobne ďalej rásť a priemyselná produkcia sa bude zvyšovať pomalšie. Slovensko sa však zrejme vyhne recesii, keď tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by malo v tomto roku dosiahnuť tri až štyri percentá. Vo svojej hospodárskej prognóze to včera uviedol Viedenský inštitút pre hospodárske štúdie WIIW.
V dôsledku očakávaného spomalenia rastu ekonomík západnej Európy by podiel HDP na jedného obyvateľa mal v kandidátskych krajinách vzrásť o dve percentá rýchlejšie ako priemer EÚ. Napriek tomu však priepasť medzi Západom a Východom ostane ešte dlho výrazná. Podľa analytikov WIIW nemá bude Slovensko aj po pätnástich rokoch ďaleko za priemerom únie. Šancu priblížiť sa k úrovni v štátoch EÚ má v roku 2015 teoreticky len Slovinsko. Česká republika by v tom čase mala dosiahnuť „len“ 80 percent európskeho priemeru, kým Maďarsko ešte menej – 75 percent.
Jednoznačným lídrom v tempe rastu ekonomiky by v tomto roku malo byť Maďarsko, ktorého HDP by podľa prognóz WIIW malo stúpnuť o päť percent. „Najproblémovejšou“ ekonomikou by sa malo stať Poľsko, ktoré zrejme vykáže spomalenie rastu zo štyroch percent na dve. Na rozdiel od ostatných krajín strednej a východnej Európy naďalej čelí problému vysokého deficitu bežného účtu platobnej bilancie. Negatívny vplyv na poľský vývoz má aj vývoj výmenného kurzu zlotého, ktorý dlhodobo posilňuje voči euru. Takýto vývoj je podľa WIIW dôsledkom „chybného režimu výmenných kurzov“ a veľmi vysoká úroveň úrokových sadzieb.
(mn)