
Približne 300 z 2400 zamestnancov Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici na verejnom zhromaždení podporilo štrajk. Podľa šéfa odborov so štrajkom však súhlasí až 90 percent pracovníkov nemocnice. Odborári na stretnutí kritizovali najmä Dzurindov kabinet, ale aj koalíciu. Tvrdia, že ak vláda odborom nevyhovie, zapoja sa do petície za predčasné voľby. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Hodinový štrajk odborárov, ktorým chceli pritlačiť na vládu, verejnosť v piatok príliš nepocítila – najmä preto, že odborárski šéfovia nenašli dostatočnú podporu u svojich členov. Nezastali autobusy ani vlaky, prvá hodina odpadla len na niektorých školách. Šéf odborárov Ivan Saktor však tvrdil, že štrajk bol veľmi úspešný, viceprezident Eugen Škultéty povedal, že očakávania splnil, aj prekročil.
„Odbory išli do rizika, že štrajk môže ukázať nízku podporu, alebo neochotu zamestnancov štrajkovať, čo sa aj stalo,“ oponuje politologička Darina Malová. „Podľa mňa ostal Čierny Peter v rukách Konfederácie odborových zväzov. Protest, alebo štrajk je tým silnejší, čím väčšia je jeho schopnosť prerušiť bežný chod spoločnosti a samozrejme aj naopak. Čím viac ho naruší, tým viac musí politická elita reagovať. Keď boli okupácie hraničných priechodov, veľa ľudí to pocítilo a rozčuľovalo ich to. Včerajšia akcia nemala silu niečo prerušiť,“ hovorí Malová.
Škultéty povedal, že nešlo o to, aby štrajk ľudia pocítili. „Chceli sme dať najavo, že ľudia nás podporujú a budeme trvať na splnení našich požiadaviek.“ Odborári chceli štrajkom naznačiť vláde, že by mala splniť ich požiadavky a chceli si ním vytvoriť priestor na rokovanie.
„Bol to neúspešný štrajk a v žiadnom prípade nemá vplyv na našu vôľu rokovať. My s nimi rokujeme konštantne, čoho dôkazom je aj parafovanie kolektívnej dohody pred troma dňami,“ povedal hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Martin Danko. „Bol to zbytočný štrajk, odráža nekonzistentnosť odborárskej politiky.“
„Štrajk nemal vplyv. Pre odborárov preto ani nebol úspešný,“ hovorí Malová. „Odborárom nešlo o to, aby vláda rokovala, ale aby zohľadnila ich požiadavky. Predpokladám, že sa im nepodarí dostať vládu tam, kde ju chceli mať.“
Štrajk podporili asi dve tretiny odborových zväzov, ale mnohé len symbolicky. Tlačové agentúry celé predpoludnie vydávali správy s titulkami: V centre Šariša dôsledky štrajku občania nepocítili, Z podnikov SAD sa podľa informácií odborov na ostro pripojil iba popradský, Rýchliky zo Zvolena odišli načas, šéf odborárov bol nervózny, Lodenice v Komárne sa k výstražnému štrajku pripojili symbolicky, Výstražný štrajk nenarušil život na najväčšej slovenskej vysokej škole – UK v Bratislave. Pár titulkov informovalo o aktivite odborárov – najmä z odborového zväzu Kovo.
RICHARD FILIPKO
Meškali len niektoré vlaky
Hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský povedal, že z takmer 40-tisíc zamestnancov sa do štrajku zapojilo v Železniciach SR 138 prevádzkových zamestnancov v službe a v Železničnej spoločnosti 31 zamestnancov v službe. Zo 161 železničných staníc štrajkovali len na dvadsiatich dvoch, čo nemalo podstatný vplyv na meškanie vlakov. Z uzlových staníc sa na obmedzení dopravy podieľali Žilina, Leopoldov, Zvolen a Nové Zámky. Pre štrajk zmeškalo v celej sieti železníc 27 osobných vlakov a rýchlikov od 15 do 65 minút. V čase štrajku bolo na ceste viac ako 100 osobných vlakov a rýchlikov.
V meste bol život normálny
BRATISLAVA – Zopár škôl začalo vyučovanie neskôr, ale v niektorých bratislavských okresoch (Petržalka, Nové Mesto) sa nezapojila do štrajku ani jedna. Na Hlavnú železničnú stanicu normálne prichádzali vlaky, podobné to bolo na autobusovej stanici, fungovala mestská doprava aj úrady. Mnohí vodiči autobusov povedali, že od odborárskych predákov nedostali žiadne pokyny. „Žiadny štrajk tu nie je, nikto nič nezorganizoval, nikto mi nič nepovedal. To som mal len tak sám od seba zastaviť?“ pýtal sa jeden z vodičov prímestského autobusu. Niektorí vodiči nalepili vpredu v autobuse papieriky, na ktorých bolo malými písmenami napísané, že sa symbolicky pripájajú k štrajku, ale jazdili normálne. Stavbári riadne pracovali. Prvýkrát sa do štrajku zapojili zamestnanci Volkswagenu Slovakia, ale len na pätnásť minút – o toľko si predĺžili prestávku.
Zameškané si odpracujú inokedy
TRENČÍN – Na Železničnej stanici v Trenčíne sa do výstražného štrajku zapojili štyria železničiari zabezpečujúci dopravnú cestu. Nevypravili manipulačný nákladný vlak do Bánoviec nad Bebravou a repný nákladiak do Trenčianskej Teplej, ďalšie vlaky Trenčín počas štrajku neprijal. „Štrajkujeme v súvislosti s celkovým zdražovaním, daňovou a dôchodkovou reformou,“ povedal odborový predseda železničiarov v Trenčíne Štefan Semančík. „Neviem, či tento štrajk pánom Dzurindom pohne, ale voľačo sa robiť musí, lebo zdražovanie nie je v súvislosti s platmi primerané.“
Autobusová doprava v Trenčíne a okolí fungovala podľa plánu. Jediným prejavom pripojenia sa k štrajku vodičov MHD bola jazda niektorých autobusov s rozsvietenými svetlami.
Do štrajku sa zapojilo vyše štyridsať percent civilných zamestnancov Ozbrojených síl SR. Vyše tristo prácu prerušilo v trenčianskych Leteckých opravovniach. Štrajk podpísalo 404 zo 657 zamestnancov závodu. Na Veliteľstve pozemných síl v Trenčíne sa pracovalo normálne. V Leteckých opravovniach sú pripravení to, čo počas štrajku zameškali, dobehnúť v inom termíne.
Záchranári štrajkovať nemôžu
BANSKÁ BYSTRICA – Rýchla zdravotná pomoc, úrazové ambulancie aj röntgen v Rooseveltovej nemocnici počas včerajšieho hodinového štrajku fungovali normálne. Na lôžkových oddeleniach nemocnice bol dostatok lekárov aj zdravotníkov. Väčšina záchranárov z urgentu zhodne tvrdí: „My nemôžeme štrajkovať. Zranení prichádzajú bez ohľadu na odbory či vládu.“ Niektoré ambulancie však boli úplne prázdne. V jednej z nich sme sa mohli dokonca voľne pohybovať a všímali si nás jedine čakajúci pacienti.
Súkromní lekári V Banskej Bystrici nezatvorili ambulancie a pracovali.
Šoféri banskobystrickej ani lučenskej mestskej hromadnej dopravy neštrajkovali. „Dobre, že sme jazdili. Načo by sme ešte aj my trápili ľudí,“ povedal včera jeden z autobusárov.
Železničiari z Banskej Bystrice pustili počas štrajku len medzinárodný rýchlik Zvolen – Praha. Ostatné vlaky museli hodinu stáť. Až po skončení štrajku vypravili zo Zvolena osobný vlak do B. Bystrice.
Škodám sa radšej vyhli
ŽIAR NAD HRONOM – V Závode SNP v Žiari nad Hronom visel na budove, kde sídlia odbory, veľký nápis Štrajk. Inak vládol pokoj, aj keď veľká časť pracovníkov štrajk podporila. Pracovníci v zlievarni sa zišli v hale, zo závodu foundry v obedovej miestnosti. Prácu neprerušili na pracoviskách, kde by zastavenie strojov mohlo priniesť ekonomické škody. Ako nám povedal predseda odborovej organizácie Pavol Kúš, z približne tisícky pracovníkov, ktorí nastúpili do rannej zmeny, naostro štrajkovalo 250-300 pracovníkov. Ďalší vyjadrili podporu štrajku tým, že si pripli na pracovné obleky označenia. „Štrajk podporilo 85 – 90 percent zamestnancov. Iba desať percent sa od neho dištancovalo,“ konštatoval Kúš.
Autobusy išli, ako mali
KREMNICA – O ôsmej ráno býva na kremnickej autobusovej stanici najrušnejšie, odchádzajú viaceré spoje do Žiaru nad Hronom a okolitých dedín. Včera boli ľudia, ktorí na spoje čakali, trocha nervózni. „Som zvedavý, čo urobíme, ak nepôjdu. Ďalší spoj do Žiaru ide až o deviatej a býva nabitý,“ zhovárali sa dvaja študenti. Ich obavy rozptýlili šoféri, ktorí autobusy začali na zastávkach pristavovať tesne pred ôsmou. Odišli všetky spoje. Jediné, čo svedčilo o podpore štrajku, boli označenia na oblekoch šoférov. Aj na základných školách pristupovali k štrajku odlišne. Zatiaľ čo žiaci 1. základnej školy priniesli v žiackych knižkách už v predstihu oznam, že pre štrajk majú prísť do školy až na deviatu, 2. základná škola podporila štrajk iba tichou formou. Učitelia o jeho podpore informovali na nástenke, učiť sa však začalo o ôsmej ráno.
Na obed boli parené buchty
NITRA – Gymnázium na Golianovej ulici v Nitre bolo včera o ôsmej hodine takmer prázdne. Do školy prišlo iba 23 žiakov, dve zástupkyne riaditeľky a jeden učiteľ. Ostatní pedagógovia sa pridali k ostrému štrajku. „Keď chceme niečo dosiahnuť, musíme niečo obetovať,“ povedala predsedníčka odborov Eva Frantzová. Dodala, že bojujú najmä za vyššie mzdy. Kuchárky od rána varili parené buchty a štrajk podporili iba symbolicky. Študenti sa väčšinou tešili, že si mohli o hodinu dlhšie pospať. „Mohli štrajkovať aj celý deň.“
Podľa Miroslava Kováča z odborového zväzu školstva v Nitre, základné školy sa mali pripojiť k štrajku tak, že namiesto prvej hodiny mali mať triednickú. Odkázal nás na Topoľovú školu a Alexyho. K štrajku sa však v týchto školách nehlásili ani symbolicky. Riadne sa učili a k štrajku sa nehlásili ani na základnej škole Benkova. Podľa informácií predsedu Krajskej rady Konfederácie odborových zväzov v Nitre Bohumila Moravca sa v okrese Nitra pridalo symbolicky k štrajku až 80 percent základných škôl.
Učitelia si pripli stužky
KOŠICE – Odbory na školách dali najavo svoju lojalitu asi na šesťdesiat percent, inak bolo všetko normálne. „Učitelia aj žiaci sú v triedach, na škole sa normálne učí,“ povedal nám riaditeľ SOU dopravného Jozef Eperješi. Podaktorí profesori však zobrali štrajkovú pohotovosť doslovne. A tak mali prváci na hodine nemčinárky Ivony Némethovej voľný program. „Vysvetlila som im, o čo ide a tak je výučba v tomto čase pozastavená,“ hovorí učiteľka. Na ZŠ Tomášikovej stavili na symboliku. „Učitelia a pedagogický zbor majú pripnuté stužky. Minule sme sa k štrajku pripojili, neučilo sa celý deň, tentoraz sme zvolili takýto spôsob sympatie so štrajkujúcimi,“ hovorí riaditeľka Antónia Mündelová. Žiaci prvého stupňa sa riadne učili, piataci až deviataci boli na účelovom (kedysi brannom) cvičení. Normálne sa učilo na Gymnáziu na Poštovej ulici.
Na košickej železničnej stanici bol pokoj. Cestujúci o výnimočnej situácii ani netušili, vlaky išli, meškania nehlásili.
Štrajkovú pohotovosť pripomínali len niekoľkí zamestnanci železníc, s pripnutým odznakom spolupatričnosti. (rf, div, wm, eta, bej, lš)