Keď v roku 1821 navrhol Richard Martin – člen britského parlamentu – zákon ochraňujúci kone pred krutým zaobchádzaním, vyvolal medzi kolegami veselie a výbuchy smiechu. Zákon neprešiel, ale Martin bol vytrvalý a o rok nato sa mu podarilo presadiť zákon, podľa ktorého sa svojvoľné zlé zaobchádzanie s domácimi zvieratami stalo priestupkom. Obete sa však nedokázali sťažovať a preto, aby sa zákon začal uplatňovať v praxi, založil Martin spoločnosť na začínanie súdnych stíhaní. Takto založili prvú organizáciu na ochranu zvierat, z ktorej sa neskôr stala Kráľovská spoločnosť pre prevenciu krutosti na zvieratách.
* * *
Spoločnosť Hewlett-Packard pomohla neziskovej organizácii Wildscreen Trust sídliacej vo Veľkej Británii vytvoriť „digitálnu archu“ pre vymierajúce druhy. Zatiaľ zhromaždili najzaujímavejšie zvuky a obrázky asi jedenásťtisíc ohrozených druhov. Úvodná verzia obsahuje portréty tisícky globálne ohrozených druhov. „ARKive“ vám napríklad povie, aký je stav ochrany tigrov, ropúch či netopierov, ukáže vydru dojčiacu mláďatá či jediné známe zábery vyhynutého tasmánskeho tigra. Cieľom je sprístupniť záznamy verejnosti a zvýšiť tak všeobecnú informovanosť, lebo ako zdôrazňuje jeden zo sponzorov projektu, príroda stojí na pokraji katastrofického vymierania, ktoré nemá v histórii života na Zemi obdoby.
* * *
Popri obchode so zbraňami a drogami patrí k najvýnosnejším aj obchod s divokými zvieratami. Už koncom šesťdesiatych rokov začal obchod ohrozovať mnohé druhy zvierat. V roku 1973 bola preto vo Washingtone prijatá medzinárodná dohoda o obchode s ohrozenými druhmi zvierat a rastlín – Washingtonská konvencia označovaná ako CITES. Postupne sa k nej pripojila väčšina štátov sveta a dnes patrí k najdôležitejším medzinárodným dohodám. Dohoda nezakazuje obchod so zvieratami, ako sa mylne tvrdí, jej význam spočíva v obmedzení a usmernení transportu.
* * *
Ohrozené druhy sú druhy zvierat a rastlín, ktoré sú v reálnom ohrození vyhynutia, sú zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov a ich počet stále stúpa.