
Palestínsky chlapec s plagátom „Teror je náš spoločný nepriateľ“. Otázkou je, či by sa pod to podpísali všetci Arabi.
FOTO - REUTERS
veľmi dobre chápe vzťah medzi cenami ropy a globálnou ekonomikou a vždy bolo garantom ich stability.
Toto strategické spojenectvo stále trvá - aj keď protiiracká koalícia je po desiatich rokoch už len umelo udržiavaný mýtus. Z ropného bohatstva dobrého spojenca Ameriky pritom unikajú milióny dolárov na účty teroristických organizácií.
Saudskí Arabi - dobrí partneri
S Usamá bin Ladínom, ktorý sa tu narodil, Saudská Arábia skoncovala z vlastných dôvodov už v roku 1994 (organizoval vzburu proti kráľovskej rodine). Rijád po ňom údajne poľoval spolu s USA - a dokazuje to aj nedávne prepustenie šéfa tajných služieb Turkí al-Fajsala. Táto udalosť podľa francúzskeho experta na islam Alexandra Del Valle súvisí s utorkovým atentátom v USA. Fajsal stál na čele tajných služieb 25 rokov, mal kontakty so CIA a jeho úlohou bolo pracovať na vydaní Bin Ladína do USA. Zrejme hral na dve strany.
Saudská Arábia nielenže vyjadrila súcit s obeťami v USA, ale sľúbila aj pomoc v boji proti terorizmu. „Celé kráľovstvo, jeho vláda aj obyvatelia popierajú, že by nejaká osoba zapletená do terorizmu mohla mať niečo spoločné s touto krajinou,“ vyhlásil saudský veľvyslanec v USA Bandár bin Sultán.
Partnerstvo s USA však kazia regionálne spojenectvá a tie začali byť čoraz dôležitejšie.
Vzťahy s Iránom i Sýriou sa prehĺbili. Trochu prekážať začal aj americký vytrvalo tvrdý prístup k Iraku. Všetko napokon korunovala palestínska intifáda - tu už kráľ Fahd vôbec nechcel byť spájaný s USA. Preto odmietol aj Bushovo pozvanie do USA. Zo saudských ropných kohútikov tiekli peniaze na podporu Palestínčanov - vrátane teroristov z Hamasu. Kráľovstvo odmietlo vydať do USA páchateľov - 11 saudskoarabských občanov- atentátu na americkú základňu Chobar Towers v roku 1996, pri ktorom prišlo o život 19 amerických vojakov.
Egypt, Pakistan…
Takmer každá arabská krajina má svoju islamskú opozíciu a výnimku netvorí ani Egypt, krajina, ktorá po Izraeli poberá najviac americkej pomoci v regióne. Z Egypta pochádza priamy osnovateľ útoku na WTC v roku 1993 Ramzi Júsif. Údajne chcel zrútiť jednu vežu WTC a na druhú vypustiť smrteľný kyanid. Výbuch bol však pomerne slabý a plyn sa rýchlo vyparil.
Štáty, ktoré vedia, ako sa majú postaviť k terorizmu, USA snáď bombardovať nebudú. I tak môžu byť podhubím terorizmu. Ďalšie možno dostanú na výber - ako Pakistan, ktorý mal dobré vzťahy s Washingtonom, ale ešte lepšie s afganským Talibanom. Je možné, že Afganistan na výber nedostane - dostal prívlastok tzv. darebáckeho štátu s nevyspytateľnou vládou. Ďalší vhodný kandidát je Irak, s ktorým USA komunikujú len vojenskými prostriedkami. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ