BRATISLAVA – Najvyšší kontrolný úrad kontroloval hospodárenie ministerstva kultúry za rok 2002 a zistil, že ministerstvo v žiadnej zmluve o poskytnutí peňazí nedodržiavalo podmienku verejného obstarávania.
Ministerstvo podľa hovorkyne Nory Slovákovej proti výsledku kontroly podalo námietku. Slováková tvrdí, že sa preukázateľne nevyhlo povinnosti vyhlásiť metódu verejného obstarávania, lebo verejné súťaže boli vyhlásené, ale potom ich zrušil Úrad pre verejné obstarávanie.
Kontrola ďalej zistila, že z príspevku 65 miliónov na film o Jánošíkovi, ktorého nakrúcanie medzičasom zastavili, prijímateľ viac ako pol milióna minul na iné veci, než na aké boli peniaze určené. Štátny príspevok sa nemôže využívať na pohostenie, občerstvenie, dary či režijné náklady.
Kontrola zistila, že do vyúčtovania boli zahrnuté aj nákupy drobných vecí na čerpacích staniciach ako žuvačky, keksy, cukríky, minerálna voda a podobne, peniaze boli použité aj na poštovné, umývanie vozidiel, batériu do mobilného telefónu, občerstvenie, pohostenie.
V roku 2002 si ministerstvo kultúry objednalo tlmočnícke a prekladateľské služby za približne 2 milióny korún, bez toho, aby dodávateľa vybralo konkurzom.
NKÚ tvrdí, že dvaja zamestnanci ministerstva v dočasnej štátnej službe sú stále konateľmi súkromných spoločností, hoci na jar sa proti nim za to viedlo disciplinárne konanie. Išlo o generálneho riaditeľa sekcie médií Andreja Zmečka a generálnu riaditeľku sekcie audiovízie Zuzanu Mistríkovú.
Riaditeľka s NKÚ nesúhlasí. V obchodnom registri na internete figuruje ako konateľka spoločnosti RadioNet, ale tvrdí, že minulý rok požiadala o výmaz. Podľa zápisnice Úradu pre štátnu službu jej podnikanie sa skončilo 30. 12. 2002 a u Zmečka koncom februára.
MIRKA KERNOVÁ
Vodiči v parlamente majú slnečné okuliare za 5-tisíc korún
BRATISLAVA – Najvyšší kontrolný úrad zverejnil včera výsledky kontroly hospodárenia za rok 2002 aj na ministerstvách životného prostredia, zdravotníctva a dopravy a v parlamente.
Ministerstvo zdravotníctva si objednalo a zaplatilo konferenčný stôl za 135-tisíc korún, ktorý však nebol dodaný a až do kontroly nikomu na ministerstve ani nechýbal. Stôl prišiel až po naliehaní NKÚ.
Ministerstvu životného prostredia NKÚ vyčíta, že si neoprávnene objednalo v súkromných firmách služby, za ktoré zaplatilo približne 250-tisíc korún, hoci túto prácu mali robiť ľudia z ministerstva.
Parlamentu NKÚ vyčíta nákup 20 kusov drahých slnečných okuliarov pre vodičov značky RAY-BAN po 5-tisíc korún. Úrad si myslí, že okuliare sa dali kúpiť aj lacnejšie a okrem toho ich dostali aj dispečer a vedúci dopravy, ktorí slnečné okuliare na svoju prácu nepotrebujú. (hr)
Úrad ombudsmana dopláca na prenájom
BRATISLAVA – Osobitným problémom hospodárenia Kancelárie verejného ochrancu práv podľa NKÚ je, že sídli v prenajatých priestoroch. Na prenájom dá totiž ročne viac ako pätinu svojho rozpočtu.
NKÚ v úrade ombudsmana nezistil porušenie rozpočtovej disciplíny. Nehospodárne konanie mu vytkol iba v jednom prípade, v ktorom išlo o 30-tisíc korún. Kancelária porušila podľa NKÚ niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, išlo pritom najmä o technické nedostatky. (tasr)