LUXEMBURG 26. septembra (SITA) - Na mimovládnej konferencii o euroústave, ktorá sa začne na budúci týždeň v Ríme by sa nemala otvárať podstata dokumentu, ktorý pripravil Konvent o budúcnosti Európy. Zhodli sa na tom premiéri Slovenska i Luxemburska, Mikuláš Dzurinda a jeho hostiteľ Jean-Claude Juncker. Na tlačovej besede po skončení spoločných rokovaní Juncker pripustil, že niektoré ustanovenia treba spresniť alebo precizovať, aby boli jasné vzťahy v rámci Európskej únie (EÚ) v budúcnosti, ale základ by sa mal zachovať. "Vo chvíli keď sa Európa rozširuje musíme rozmýšľať európskejšie," podotkol.
Obaja premiéri potvrdili zhodu vo väčšine ustanovení budúcej euroústavy. Juncker však poukázal aj na problematické body - ako je právo hlasu v budúcej Európskej komisii. Podľa jeho slov, všetky členské krajiny by do roku 2009 mali mať právo hlasu v tomto orgáne Európskej únie, ale po tomto období sa prikláňa viac k rotujúcemu systému. Ako vysvetlil, to by znamenalo, že by aj naďalej každá krajina mala po jednom členovi v komisii, ale právo hlasu by mala iba polovica z nich a platil by rotačný princíp. Dzurinda, naopak, zastával názor, že aj po tomto čase by sa mal zachovať princíp jedna krajina - jeden hlas. Výsledok vyjednávania však podľa neho musí vychádzať z kompromisu. Naďalej v daňovej oblasti Luxembursko chce, aby sa rozhodovalo kvalifikovanou väčšinou hlasov, s čím jeho hosť nesúhlasil. Keď ide o preambulu ústavy Juncker uviedol, že by sa mal zachovať súčasný text, ktorý nespomína náboženstvo a Boha. "Kresťania, nekresťania, veriaci, neveriaci, všetci by sa mali nájsť v euroústave," konštatoval luxemburský premiér. Všetky tieto otázky, ako aj otázka európskej bezpečnosti, budú podľa oboch predsedov vlád témou ďalších diskusií.
Mikuláša Dzurindu dnes prijal aj luxemburský veľkovojvoda Henri a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Jean Spautz. Rokovania oboch premiérov budú pokračovať aj počas oficiálnej večere a počas sobotňajšieho neformálneho výlete do vínnych pivníc.