
FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
MEDZILABORCE – Skôr, ako včera vpustili do Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach prvých hostí, museli z výstavných priestorov odstrániť porozkladané nádoby s dažďovou vodou. „Strechu už opravovali, ale ešte stále zateká,“ vysvetľoval Michal Bycko, kurátor a zároveň jeden z iniciátorov založenia múzea kráľa pop-artu v rodisku jeho rodičov.
Medzi prominentnými hosťami, ktorí si prišli do Medzilaboriec pripomenúť 10. narodeniny jedinečnej inštitúcie, bol aj starší brat svetoznámeho umelca John Warhol, viceprezident Nadácie A. Warhola v New Yorku, so synom Markom. „John je trochu nervózny. Správa o tragédii v Amerike ho zastihla až v reštaurácii cestou z košického letiska. Tam videl v televízii prejav Georgea Busha. V čase útoku teroristov sedel v lietadle smerom do Európy,“ povedal Bycko.
Súčasťou včerajších osláv bolo aj odovzdávanie Ceny A. Warhola za rok 2001. Medzi ocenenými bol prezident U. S. Steel Košice John H. Goodish. „Vďaka pánovi Goodishovi a finančnej pomoci, ktorú nám americká spoločnosť poskytla, sme mohli zakúpiť sedem Andyho diel z portfólia Ladies and Gentlemen. Sú to nádherné veľkoplošné tlače z umelcovej pozostalosti. Dnes sme dostali potvrdenie, že už sú na ceste z New Yorku,“ tešil sa kurátor.
Prezident U. S. Steel, ktorého predkovia pochádzajú z obce Volica – vzdušnou čiarou vzdialenej od Mikovej, kde žili rodičia Andyho Warhola, len niekoľko kilometrov – sa pre pracovnú zaneprázdnenosť včera na oslavách nezúčastnil. „Udelenie tejto ceny je uznaním pre našu spoločnosť, ktorá sa snaží podporovať kultúru na Slovensku,“ povedal Goodish.
Prečo sa Američania rozhodli investovať do kúpy siedmich originálov práve pre medzilaborské múzeum? „Obrátili sa na nás s prosbou, aby sme ich podporili, a my sme zvažovali rôzne spôsoby, ako zvýšiť prestíž múzea. Veríme, že náš príspevok prinesie ďalšie uznanie Slovensku a jeho talentovaným umelcom,“ dodal Goodish.
Múzeum moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach disponuje 140 prácami kultového výtvarníka. Len osem z nich je majetkom štátu, zvyšok tvoria diela zapožičané zo súkromných zbierok a od Spoločnosti A. Warhola. Zaujímavé sú aj artefakty – okuliare, prvý fotoaparát, oblečenie, kolorované kresby z predpop-artového obdobia.
„Andy Warhol počas svojho života rodný kraj nenavštívil. Vďaka existencii múzea však na Slovensku prežil desať rokov. A ja dúfam, že jeho ďalší pobyt medzi nami sa nescvrkne na povestných pätnásť minút slávy,“ dodal Michal Bycko.
Oslavy vyvrcholili celosvetovou premiérou osemdesiatminútového hraného dokumentu Absolut Andy Warhol, ktorý režíroval poľský režisér žijúci v Nemecku Stanislaw Mucha.
MIKULÁŠ JESENSKÝ