Brusel 26. septembra (TASR) Európska únia chce byť členom Dunajskej komisie (DK), aby mala možnosť aktívne ovplyvňovať režim plavby na Dunaji. Európska komisia dnes požiadala členské štáty únie o mandát pre rokovania o vstupe do DK, ako aj do Ústrednej komisie pre plavbu na Rýne.
Exekutíva EÚ tvrdí, že bez členstva únie v oboch komisiách sa skomplikuje plavba na európskych vodných cestách po rozšírení o nové krajiny. EK navrhuje preto plné členstvo EÚ v oboch organizáciách zodpovedných za plavbu na Dunaji a Rýne.
Komisia pripomenula, že niekoľko vstupujúcich krajín (Slovensko, Maďarsko) je členmi Dunajskej komisie. Ich vstup do EÚ rozdelí rieku na časti, ktoré budú v únii, a ktoré ostanú mimo. Členstvo EÚ v komisii je preto jediným spôsobom, ako zabezpečiť súdržnosť v pravidlách, ktoré sa uplatňujú pre dunajskú vodnú cestu ako celok.
V prípade Rýna je situácia ešte zložitejšia. Brusel navrhol začleniť pravidlá prijaté komisiou pre plavbu na Ríme do legislatívy EÚ, ale spoločná existencia dvoch oddelených právnych systémov spôsobuje vážne problémy pre vydávanie certifikátov, ochranu posádok či kontrolu emisií.
Tieto problémy sa ešte zvýšia po rozšírení. Šesť vstupujúcich krajín napojených na riečnu sieť EÚ totiž nie je členmi rýnskej komisie. Ak sa EÚ nestane členom tejto komisie, nové členské štáty nebudú môcť dostávať certifikáty pre plavbu na Rýne, ale budú sa môcť plaviť na iných vodných cestách (Dunaj, Odra, Labe), pričom všetky tieto rieky budú vzájomne prepojené na území rozšírenej EÚ.
Aby sa EÚ stala členom Dunajskej komisie a Ústrednej komisie pre plavbu na Rýne, musia sa zmeniť dohovory ustanovujúce tieto medzivládne organizácie. Kým budú prebiehať rokovania, EK plánuje s nimi posilňovať spoluprácu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) zll