Český minister obrany Vladimír Vetchý včera rokoval v Kolombe s námestníkom srílanského ministra obrany Anuruddhom Ratvattom. Vetchý by mal hovoriť aj s prezidentkou Čandrikou Kumarantungovou, ktorá vedie aj rezort obrany.
České zbrojárske firmy patrili v minulosti medzi kľúčových dodávateľov zbraní na Srí Lanku. Teraz sa však po prvý raz hovorí o priamej vojenskej spolupráci medzi oboma vládami. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvolala na vysoko postaveného srílanského vládneho činiteľa, armáda potrebuje predovšetkým špičkové obrnené transportéry.
České ministerstvo zahraničných vecí vlani v októbri informovalo, že Srí Lanka má záujem o nákup širokého sortimentu - od tankov po nákladné autá. AP uvádza, že ČR bola jednou z prvých krajín, ktoré reagovali na naliehavú žiadosť srílanskej vlády z minuločného mája o zbrane. Rebeli z organizácie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) vtedy začali novú ofenzívu, pri ktorej sa prehnali cez niekoľko základní vládnych vojsk v snahe dobyť naspäť severosrílanské mesto Jápané. Vládnym silám sa podarilo nakoniec ofenzívu zmariť po tom, čo získali vojenské lietadlá z Pakistanu a raketomety z Českej republiky, podotýka AP.
Srílanskej armáde sa od novembra podarilo pri protiofenzíve obsadiť väčšinu z povstaleckých území na polostrove Jápané. Začiatkom týždňa Srí Lanka prijala ponuku Pakistanu, že jej dodá zbrane a muníciu v hodnote 20 miliónov dolárov za výhodných podmienok splácania. Vláda v Kolombe dúfa, že úspechy na bojisku prinútia povstalcov k zasadnutiu k rokovaciemu stolu. LTTE bojuje za samostatný štát menšinových Tamilov, ktorí sídlia hlavne na severe a východe krajiny a tvoria asi 18 percent z 19 miliónov obyvateľov Srí Lanky. Vojna si vyžiadala vyše 60-tisíc obetí.
(čtk)