súdu v Bratislave. Odvolanie Moravia banky teda nemalo úspech.
Najvyšší súd odôvodnil rozhodnutie tým, že za SPP konal niekto, kto na to nebol oprávnený. „SPP sa opieral o fakt, že išlo o bianko zmenku, ku ktorej je potrebné vydať vyplňovacie oprávnenie,“ vysvetlila právna zástupkyňa SPP Dagmar Valovičová. SPP sa podľa nej podarilo preukázať, že oprávnenie podnik nikdy nevydal a Moravia banka tak konala pri poskytnutí úveru spoločnosti Sezooz Group za zmenku „s hrubou nedbanlivosťou“.
Bianko zmenka slúžila ako zabezpečenie úveru. Podpísal ju bývalý finančný riaditeľ SPP Ivan Mároš v čase, keď už bol odvolaný z funkcie.
SPP rozhodol o spore bez prítomnosti žalobcu, ktorý chcel pojednávanie odročiť, pretože v najbližších dňoch očakával prevod pohľadávky SPP na iný subjekt. Valovičová označila pokus o prevod na tretiu osobu za špekulatívny, keďže Moravia banka je v konkurze a o postúpení pohľadávky by musel rozhodnúť veriteľský výbor. „Išlo iba o prieťahy v konaní,“ komentovala Valovičová.
Moravia banka sa ešte môže proti verdiktu Najvyššieho súdu odvolať. Argumentovať by mohol tým, že nemal možnosť vystúpiť pred súdom jej zástupca. Sudkyňa Najvyššieho súdu však dôvod Moravia banky na odročenie pojednávania nepovažovala za dôležitý.
Krajský súd v Bratislave rozhodol v spore medzi SPP a Moravia bankou v prospech slovenskej spoločnosti, keď zamietol platobný príkaz banky na úhradu 209 miliónov korún. (sita)
Ďalšie zmenky pre Sezooz ešte na súde
Zatiaľ nedoriešený je prípad Duckého zmeniek vo vlastníctve českej firmy Sezooz Group Romana Zubíka. SPP vystavil na Sezooz zmenky za 400 miliónov českých korún a ten ich previedol na Union Banku. Slovenský najvyšší súd síce rozhodol, že SPP musí Union Banke zaplatiť, po odvolaní SPP sa však spor vrátil späť bratislavskému krajskému súdu. Bývalého šéfa Sezooz Romana Zubíka čaká súd pre úverové podvody a ďalšie trestné činy. (čtk)