Vynaliezavosť podvodníkov a ochota ľudí nechať sa okradnúť sú nekonečné. Poľskí falšovatelia predbehli dobu a začali vydávať euromince s národnými symbolmi. Dychtiví zberatelia si teraz napríklad za 350 zlotých (vyše 3200 Sk) môžu cez internet objednať sadu euromincí s poľskými motívmi.
Radosť im však skazil fakt, že ide o podvod. Poľská národná banka upozorňuje všetkých záujemcov o mince, že poľské eurá ešte neexistujú a minimálne ďalších päť rokov sa ani raziť nebudú. „Keďže sa na zberateľských burzách objavili razené mince označené ako vzorky poľských eur, považujeme za svoju povinnosť upozorniť, že nie sme ich autorom,“ vyhlásila Poľská národná banka s tým, že ide pravdepodobne o porušenie zákona.
Poľsko, rovnako ako Slovensko a ďalších osem krajín, sa k Európskej únii pripojí o rok v máji. Napriek tomu, že poľská vláda chce vstúpiť do spolku dvanástich krajín, ktoré používajú euro, čo najskôr, nebude to skôr ako v roku 2008. Rovnaký najskorší dátum vstupu do menovej únie platí aj pre Slovensko. Prvé návrhy euromincí sa objavia len krátko pred vstupom krajiny do eurozóny.
Falšovateľom pomáha aj to, že každá krajina má na zadnej strane euromincí vyrazené vlastné národné symboly. Mince sa pritom v Európe vďaka cestovnému ruchu rýchlo miešajú a napríklad v Dánsku môže obchodník vydať mincu s aténskou Akropolou na jej zadnej strane. Vďaka národnej rozmanitosti Európy tak ľudia strácajú prehľad o tom, čo má byť vlastne na minci vyrazené.
Častejším javom ako falšovanie neexistujúcich mincí, je výroba falzifikátov už používaných eurobankoviek. V priebehu prvých šesť mesiacov tohto roku sa na celom svete podarilo zaistiť 230 534 kusov falošných bankoviek, čo je v medziročnom porovnaní asi o 60 percent viac. Falšovatelia najradšej „vyrábajú“ bankovky v hodnote 50 eur. Viac ako polovica zo zadržaných bankoviek sú jednoduché falzifikáty. (im, čtk)